Devizahitelesek: így kalkulálják ki, mennyi jár vissza
Gyorsítja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a devizahitelesekkel való elszámolást, hiszen már most közzétették, miként kalkulálhatják ki a bankok, mekkora az adósok árfolyamrés miatti túlfizetése.
Gyorsítja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a devizahitelesekkel való elszámolást, hiszen már most közzétették, miként kalkulálhatják ki a bankok, mekkora az adósok árfolyamrés miatti túlfizetése.
A Raiffeisen Bank Zrt. vesztesége 120-160 millió euró, azaz 36,87-49,16 milliárd forint lehet a fogyasztói kölcsönszerződésekre vonatkozó jogegységi határozattal kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló törvény következtében - közölte a pénzintézet. Hozzátették, a bank megteszi a lehetséges lépéseket az egyoldalú szerződésmódosítások nyomán esetleg induló perekkel kapcsolatban.
A CIB Bank Zrt. 20 milliárd forint céltartalék képzéséről döntött a fogyasztói devizakölcsönökkel kapcsolatos árfolyamrés korrigálására, és bíróság előtt is bizonyítani szeretné, hogy szerződésmódosításai tisztességesek voltak – közölte a bank hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Az MKB Bank Zrt. az árfolyamrés alkalmazásának semmissége miatt 2014 első félévére 5,1 milliárd forint céltartalékot képzett az ügyfelekkel történő elszámolás fedezetére – jelentette be hétfőn a hitelintézet. A bank élni fog a perindítás lehetőségével az egyoldalú szerződésmódosításokkal kapcsolatban.
Az árfolyamrés alkalmazásának semmisége miatt az OTP Jelzálogbank Zrt.-nek várhatóan 8,1 milliárd forintot kell visszafizetnie az ügyfeleknek, aminek az adózás előtti eredményre gyakorolt negatív hatása nagyjából 6,7 milliárd forintot, az egyoldalú szerződésmódosítások miatti összeg pedig 68,6 milliárd forintot tehet ki, de ebben a kérdésben a bank élni kíván perindítási jogával – közölte a jelzálogbank hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Az OTP Bank segít az OTP Jelzálogbanknak – jelezték.
Az előzetes becslések alapján az árfolyamrés alkalmazásának semmissége következtében az FHB-csoportnak várhatóan mintegy 4,5 milliárd forint visszatérítési kötelezettsége keletkezik. De nem emiatt perel, hanem azért, hogy bizonyítsa, tisztességesek az egyoldalú szerződésmódosítást tartalmazó szerződési feltételek.
Többe kerül az elfogadott devizahiteles törvény az OTP-nek a vártnál, és a bank élni kíván perindítási jogával az egyoldalú szerződésmódosítást tartalmazó szerződési feltétel tisztességessége bizonyítására. Ez jelent meg abban a tájékoztatóban, amit a pénzintézet a Budapesti Értéktőzsde honlapján tett közzé.
Törvény lett a hitelfelvevők újabb mentőcsomagjából. Súlyos százezrek vagy milliók járnak vissza nekik.
A tervek szerint pénteken napközben szavaz az Országgyűlés a devizahiteles törvénycsomag első, talán leglényegesebb, családok százezreit érintő eleméről. A devizahitelesek, de még a forintkölcsönt felvettek is pénzt kaphatnak vissza, illetve csökkenhet törlesztőrészletük. De ha a kormány terveit megszavazzák, akkor mit kell majd tennie mindehhez az adósnak, illetve mennyi pénz járhat vissza? Mikortól léphet életbe mindez? Mi lesz a végtörlesztettekkel, árfolyamgátasokkal és az autóhitelesekkel? Elmagyarázzuk.
Nem tetszik a bankszövetségnek a kormány devizahiteles mentőcsomagja, méltánytalannak tartja, hogy kollektív bűnösséget hirdet a bankok felett, és politikai indíttatásból általános jogelveket rúg fel.
Miközben a kormány éppen törvényt hoz a bankok egyoldalú kamatemelése ellen, a CIB Bank egyoldalúan megemelte svájcifrank-hitelesei kamatát egy korábbi döntésével. Az ügyfelek zúgolódnak, a bank a forrásköltségek kedvezőtlen változására hivatkozik. A kamatemelés mértéke banki vélemények szerint reális.
Az MNB alelnöke szerint pénzügyi rendszernek 600-900 milliárd forintba kerülhet az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés tisztességtelen alkalmazása miatti visszatérítés.