Több mint 8 milliárdot bukhat az OTP Jelzálogbank az árfolyamrés miatt
Az árfolyamrés alkalmazásának semmisége miatt az OTP Jelzálogbank Zrt.-nek várhatóan 8,1 milliárd forintot kell visszafizetnie az ügyfeleknek, aminek az adózás előtti eredményre gyakorolt negatív hatása nagyjából 6,7 milliárd forintot, az egyoldalú szerződésmódosítások miatti összeg pedig 68,6 milliárd forintot tehet ki, de ebben a kérdésben a bank élni kíván perindítási jogával – közölte a jelzálogbank hétfőn a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Az OTP Bank segít az OTP Jelzálogbanknak – jelezték.
A közleményben ismertetik, hogy a pénteken kihirdetett, a devizahiteleseket segítő első törvény hatálya olyan szerződésekre terjed ki, amelyeket 2004. május 1-je és a törvény hatályba lépésének napja, vagyis 2014. július 26-a között kötöttek. A devizahiteles szerződések mellett mindez vonatkozik a lízingszerződésekre is.
Az OTP Jelzálogbank Zrt. szakmai alapon vitatja azt az állítást, amely szerint az árfolyamrés alkalmazása indokolatlan és ezért érvénytelen lenne. Fenntartja azt az álláspontját, hogy az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó rendelkezései a mindenkor hatályos jogszabályi előírásoknak megfeleltek – közölték.
Az OTP Jelzálogbank az OTP Bankkal együtt vizsgálja a jogorvoslati lehetőségeket, valamint perben kívánják bizonyítani, hogy szerintük tisztességes volt az egyoldalú szerződésmódosítást tartalmazó szerződési feltételük.
Az árfolyamréssel kapcsolatos visszafizetési kötelezettség negatív eredményhatását 2014 második negyedévében számolják el.
Az OTP Bank igazgatósága által meghozott határozat alapján az OTP Bank kötelezettséget vállalt az OTP Jelzálogbankot érő negatív hatások kiküszöbölésére – derül ki a közleményből.
Az OTP Bank ugyancsak a BÉT honlapján azt is közölte, hogy a törvény miatt a jelzálogbank mellett a Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bankot, valamint az OTP Ingatlanlízing Zrt-t érő negatív hatások kiküszöbölésére „a jogszabályi megfelelést és a folyamatos, változatlan működést is biztosító mértékben” kötelezettséget vállal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.