A Jobbik nem állít államfőjelöltet - a többiek meg alkalmatlanok
Volner János, a Jobbik frakcióvezetője szerint úgyis csak abból lehet államfőjelölt, "akinek Viktor engedi".
Volner János, a Jobbik frakcióvezetője szerint úgyis csak abból lehet államfőjelölt, "akinek Viktor engedi".
A NER jelen körülményei között egy államfő képtelen ellensúlyként működni. Vélemény.
A plágiumügye miatt lemondott Schmitt Pál is részt vesz Áder János megválasztásán. A hvg.hu tudósítójának azt mondta, kötelességének érezte, hogy ott legyen.
Már nem sokkal Schmitt Pál plágiumbotrányának kirobbanása után kijutottak a Brüsszelben élő Áder Jánoshoz olyan hírek, hogy a párt vezetésében néhányan az ő jelölését tekintik a B tervnek arra az esetre, ha a köztársasági elnök belebukna a kisdoktorija ügyébe. A Fidesz európai parlamenti képviselője sokáig eltartotta magától a felkérést, mert úgy látta, hogy pártpolitikusként nem tudná helyreállítani az államfői intézmény tekintélyét. Végül Kövér László győzte meg telefonon, hogy térjen haza. Áder jelölésének története.
Áder János államfővé jelöléséről írt a Berliner Zeitung című baloldali német lap, a Die Welt című német konzervatív lap, a Neue Zürcher Zeitung című liberális konzervatív svájci lap és a Gazeta Wyborcza című lengyel baloldali liberális napilap, míg a Die Welt az új magyar alkotmányt méltató vendégkommentárt közölt, a Der Standard című osztrák liberális napilapnak az Európai Unió válságáról, az erősödő populizmus elleni fellépés lehetőségeiről beszélt Heinrich August Winkler neves német történész, a La Croix című francia katolikus újság pedig a magyar felsőoktatási reformról közölt terjedelmes riportot.
Egyhangúlag, tartózkodás nélkül szavazta meg Áder János államfői jelöltségét a Fidesz-KDNP-frakció - derült ki a szövetség hétfő esti közös ülése után. Orbán "horgonyembernek" nevezte Ádert, szerinte a jelölt személyisége garantálja a biztonságot és a kiszámíthatóságot. Áder elfogadta a jelölést, az Országgyűlés pedig május 2-án szavazhat a megválasztásáról.
A nagyobbik kormánypártnak a hétfői parlamenti ülésig kell lezárnia a képviselői fizetésekről és az összeférhetetlenségről a KDNP-vel kirobbant vitáját, és meg kell találnia azt az államfőjelöltet, aki mindkét párt támogatását megkaphatja. A kereszténydemokraták - miközben továbbra is ragaszkodnak a vitatott törvényről kialakult álláspontjukhoz - csütörtökön jelezték, örülnének, ha Surján László neve is bekerülne az államfőjelöltek nevét tartalmazó kalapba.
Akárki kerül is április végén Schmitt Pál helyébe, a kinevezések terén alig akad majd dolga 2017-ig: az elmúlt két évben a legtöbb független intézmény vezetőjét már leváltották, és az újak mandátumát 9 évre meghosszabbították – tehát még az új államfőnél is hosszabb ideig lesznek hivatalban. Ugyanakkor az új törvények szerint képtelen lesz megvédeni az intézményvezetőket a politikusok támadásaival szemben, viszont az államfő kapott egy olyan jogkört, amivel akár meg is buktathatja a kormányt és a miniszterelnököt. Megnéztük, mihez van joga Orbán Viktor jelöltjének, és mit nem tehet meg.
Áder János Kövér László jelöltje az államfői posztra. Az Országgyűlés elnöke erről az Echo TV Napi aktuális című műsorában beszélt csütörtök este. Schmitt Pál lemondása után Kövér László látja el a köztársasági elnöki feladatokat az új államfő hivatalba lépéséig.
Balogh András szerdán egyeztet az MSZP vezetőivel és várhatóan dönt is arról, hogy politikusnak áll-e.
Az LMP parlamenti képviselőcsoportja egyik köztársaságielnök-jelöltet sem kívánja támogatni - jelentette ki újságíróknak Schiffer András azt követően, hogy Schmitt Pál, a Fidesz-KDNP államfőjelöltje részt vett az ellenzéki képviselőcsoport ülésén.
Szombaton délelőtt dönt az MSZP elnöksége arról, állítson-e saját köztársaságielnök-jelöltet a párt – írta szombati számában a Népszava.