Tömegek menekítik befektetésüket a kormány kamatadói elől
A kamatjövedelem erősödő adóztatására válaszul az utóbbi egy évben harmadával nőtt a tartós befektetési számlák száma, míg a rajtuk lévő ügyfélvagyon közel 50 százalékkal ugrott meg.
A kamatjövedelem erősödő adóztatására válaszul az utóbbi egy évben harmadával nőtt a tartós befektetési számlák száma, míg a rajtuk lévő ügyfélvagyon közel 50 százalékkal ugrott meg.
A Bankmonitor most bemutat 5 olyan közkedvelt megtakarítási lehetőséget, ahol optimális esetben a befektetők teljes mértékben mentesülhetnek az elért hozamok utáni adófizetési kötelezettség alól.
Mindannyiunknak vannak céljaink és álmaink, amelyek eléréséhez és megvalósításához sok esetben pénz is kell. Egy új autó, az első saját lakás vagy épp egy nagyobb ház, az álomesküvő, egy különleges utazás, esetleg előrelátás a nyugdíjas évekre: ezek mind olyan közép és hosszú távú célok, amelyeket már kisebb összeg befektetésével is elérhetünk.
Az egyik kulcsfontosságú feladat, hogy legális kereteken belül minimalizáljuk az elért hozamok után fizetendő adó mértékét. Ebben lehet segítségünkre a középtávú befektetésekhez kialakított tartós befektetési számla (TBSZ). A Bankmonitor összegyűjtötte a 10 legfontosabb információt, amelyet mindenkinek ismernie kellene erről a lehetőségről.
Változnak a szabályok, idén már van lehetőség részleges pénzfelvételre is a tartós befektetési számlákról.
A december sztárja mindig a Tartós Befektetési Számla (TBSZ), mert rengeteg adót lehet vele megspórolni. A Bankmonitor szakértői most mutatnak néhány olyan trükköt, amit csak nagyon kevesen ismernek.
Éves szinten 286 ezer forintot is kaphat minden takarékoskodó az államtól. Ehhez azonban az év végén nagyon résen kell lenni, és kell hozzá saját befizetés is. A pénz egy része tisztán az államtól jön, egy másik része az év során befizetett adóból kapható vissza. A Bankmonitor összeszedte, hogy pontosan hol is kell keresgélni.
Most igazán megéri majd adót csalni. A kormány nagy kedvezményt ad azoknak, akik nem tudnak elszámolni, honnan van a vagyonuk, és mindez a külföldi adócsalóknak is jó lesz: júliustól kedvezményesen és az eddiginél jóval gyorsabban lehet tisztára mosni a milliókat nálunk. Akkora lesz a kedvezmény, hogy tisztességesen adózni már végképp nem fogja megérni. A rendkívül magas magyar áfakörnyezetben a kiterjedt szürke- és feketegazdaság számára kiszámítható menekülő út nyílik, ami az extrajövedelmeket folyamatosan a szürkezóna felé terelheti.
Nem kertelünk: nehéz jövő elé néz, ha 30-40 év múlva kell nyugdíjba mennie, és nem tesz félre tízezreket havonta. Jobb, ha már most megbarátkozik a gondolattal: az államtól olyan keveset fog kapni, hogy még akkor is összeszorított fogakkal kell küzdenie, ha egy-két lakás árát félre is teszi. Ha 100 ezer nettót vagy annál kevesebbet keres, és ebből nem tud félretenni havonta legalább 15 ezret, akkor kemény jövő vár önre. Ha valamivel több bért kap, akkor talán összeszedheti a szükséges pénzt, de most lakásra, családra ne nagyon költsön.
A tartós befektetési és a nyugdíj-előtakarékossági számla után nem kell ehót fizetni - közölte az NGM helyettes államtitkára.
Az év eddigi részében nem voltak lelkesek a tartós befektetési számlát nyitó ügyfelek, az utolsó hetekben azonban ez a trend még változhat, a bankok optimisták: nem gondolják, hogy a hosszú távú megtakarításokat végtörlesztésre fogják használni a klienseik - írta keddi számában a Világgazdaság.
A befektetők túlnyomó többsége már tisztában van azzal, hogy a tartós befektetési számlán (tbsz) kamatadó-mentesen tarthatja megtakarításait, s a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) is egyre népszerűbb az ügyfelek körében a K&H Alapkezelő felmérése szerint.