A kormány hirtelen gondolt egyet, és lehúzza azokat, akik tartós befektetési számlán tartják a pénzüket
A kormány újabb hirtelen elővezetett megoldással adóztatja meg a gyorsan növekvő tartós lakossági megtakarításokat jövő januártól.
Egy nemrégiben kihirdetett törvénymódosítás nyomán 2025 januárjától a tartós befektetési számlákhoz (tbsz) csak akkor kapcsolódik teljes kedvezmény a szociális hozzájárulási adó (szocho) megfizetése kapcsán, ha az eredeti célnak megfelelően használják: vagyis öt teljes évig a számlán van a pénz, nem törik fel korábban. A jogszabályban kikötötték, hogy a tartós befektetésből származó jövedelem csak abban az esetben nem lesz alapja a szochofizetési kötelezettségnek, ha azután egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót (szja) fizetni. Minden más esetben a tbsz-ről kivett összegek után szocho is fizetendő (három–öt év közötti tbsz-tartásnál 8 százalékot, három év előtti feltörés esetén 13 százalékot). A változtatás a 2025. január 1-je után kötött szerződésekre, valamint az újrakötésekre vonatkozik.
A szigorítás váratlanul érkezett. A nemzetgazdasági tárca november elején jelentette be, hogy lépni akar. A hivatalos indoklás szerint piaci szereplőktől származó információk alapján azt állapították meg, hogy a tbsz, illetve az azon elhelyezett megtakarítások látványos felfutása mögött – a jogalkotói szándéktól eltérően – jelentős részben az áll, hogy a befektetők a szochofizetési kötelezettségüket elkerüljék. Az e számlákon keletkező nyereség ugyanis tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül, nem pedig kamatjövedelemnek, emiatt a megtakarítások idő előtti (öt éven belüli) feltörésével a befektetőknek szja-t kell ugyan fizetniük a nyereség után, azonban szochót nem. A tárca értékelése szerint ez indokolatlan előnyt jelent, ezért döntöttek a szabálymódosítás mellett, és a teljes mentességhez a jövőben a tartós befektetést öt évig kell majd tartani.