Mindannyiunknak vannak céljaink és álmaink, amelyek eléréséhez és megvalósításához sok esetben pénz is kell. Egy új autó, az első saját lakás vagy épp egy nagyobb ház, az álomesküvő, egy különleges utazás, esetleg előrelátás a nyugdíjas évekre: ezek mind olyan közép és hosszú távú célok, amelyeket már kisebb összeg befektetésével is elérhetünk.
Egy, a közelmúltban a magyar lakosság körében végzett pénzügyi kutatásból kiderült, hogy vélhetően az elmúlt évben kialakult nehezebb, bizonytalan körülmények hatására csak minimálisan csökkent a megtakarítással rendelkezők és a hosszú távra tervezők aránya. Azonban nőtt azoknak a száma, akik fontosnak tartották volna, hogy rendelkezzenek váratlan helyzetre félretett pénzzel. A megtakarítási célok között a megkérdezettek többségének a legfontosabb a váratlan helyzetekre képzett anyagi tartalék, és ezzel együtt a likviditás, azaz a rugalmasan hozzáférhető megtakarítások. Mindemelett viszont az is látszik, hogy a magyar lakosság hagyományosan kevés pénzügyi terméket ismer, alaposabban pedig még ennél is kevesebbet. Ez egyaránt vonatkozik a különböző kisebb vagy nagyobb összegű megtakarításokra, az esetleges öngondoskodási lehetőségekre, de rövid vagy hosszabb távú befektetésekre is.
Nagyon sokan még manapság is félnek attól, hogy bármilyen típusú befektetésbe is belevágjanak. Annak ellenére van ez így, hogy a lakosság pénzügyi tudatossága az elmúlt években nőtt: egyre többen tesznek félre különböző megtakarítási célokra, ugyanakkor a többség még mindig a párnacihában vagy épp folyószámláján tartja ezt a pénzt. Pedig, ha jobban belegondolunk, akkor befektetni a már megtakarított összeget – különösen, ha valamilyen rendszeres megtakarításról beszélünk – sokkal észszerűbb gondolat, hiszen akár rövid, akár hosszabb távon gondolkodunk, jobban járunk.
Mit, mikor és mennyi időre?
Első lépésként ezért rendkívül fontos a tájékozódás: ezt szerencsére ma már több módon is megtehetjük. A pénzintézetek honlapjain, esetleg saját applikációjukban számos információ elérhető a különböző befektetései típusokról, de ha úgy érezzük, hogy az így megszerzett információ nem elegendő, akkor személyesen is kaphatunk tájékoztatást a bankok megtakarítási szakértőitől.
Az, hogy számunkra mi a legjobb konstrukció, számos dologtól függhet: számításba kell venni a fent említett célokat, azt, hogy mennyire vagyunk kockázatvállalók a befektetéseket illetően, illetve azt is, hogy milyen időtávban gondolkodunk. A pénzügyi szakértők szerint saját portfóliónkat érdemes minél változatosabban felépíteni – és ez igaz akkor is, ha kezdetben csak kis tőkével indulunk el. Jó, ha megtakarításaink egy része rövidebb, egy része pedig hosszabb távú befektetésekben van: utóbbinál több esetben jelentős adókedvezményt is elérhetünk így, de futamidőtől függően akár teljesen adómentes is lehet a befektetés majdani hozama. Szóba jöhetnek tehát a különböző megoldások: számla vagy betéti típusú megtakarítások, értékpapírok, tartós befektetési lehetőségek, de különböző nyugdíj- és egészségpénztári megoldások is.
Az ötlettől a megvalósításig
A pénzügyi tudatosság különböző lépcsőfokait számba véve a spórolástól indulva a megtakarításokon keresztül érkezünk meg a befektetésekhez. De mi is a két utóbbi fogalom között a különbség? Míg a megtakarítás egy-egy határozott cél vagy váratlan kiadás fedezésére szolgál, addig a befektetés már a saját vagyonunk gyarapításának eszköze, tulajdonképpen a megszerzett megtakarításink értékének növelése.
Az OTP Tartós Befektetési Értékpapírszámlán (TBÉSZ) elhelyezett megtakarítások, befektetések adómentesen vagy kedvezményes adófizetés mellett gyarapíthatók.
A számlanyitás alkalmával minimum 25 000 forintot kell elhelyezni a számlán, ezt követően mindenki tetszőleges összeggel növelheti ezt az összeget a számlanyitás évének (gyűjtőév) végéig. A következő évtől – ami a lekötési időszak kezdete, és amely szólhat 3 vagy 5 évre –, már nincs lehetőség több pénzt helyezni a számlára, de a portfolió szabadon átrendezhető. TBÉSZ-re az OTP Bank által forgalmazott minden, forintban és devizában kibocsátott értékpapír (pl. kötvény, részvény, befektetési alap és egyéb strukturált termék) elérhető.
A teljes futamidő alatt a megtakarítás szabadon kezelhető, és a piaci várakozások függvényében rugalmasan átcsoportosítható az ügyfél kockázatviselő hajlandóságának, hozamelvárásainak megfelelően. A TBSZ-en elhelyezett megtakarításból leghamarabb csak a 3 éves lekötési időszak végét követően lehet kedvezményes, 10%-os adókulcs mellett részösszeget felvenni, amelyről az adott év utolsó munkanapjáig kell a számlatulajdonosnak nyilatkozatot tennie. Amikor letelik a 3+2 év, akkor a befektetési számla futamideje további időszakra meghosszabbítható, de akár meg is szüntethető a megtakarítás.
A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.
A tartalom az OTP Bank Zrt. megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu nem vett részt.