#pedagógus_életpályamodell
"31 év tanítás után ősztől már a helyi járaton találkozhatnak majd velem buszsofőrként"
Pedagógus-életpálya törvény, státusztörvény, bosszútörvény – ezeken a neveken terjedt el az elmúlt hónapok legkitartóbb tiltakozássorozatát kiváltó jogszabály. A kormány kommunikációja szerint ez lesz a tanárok bérrendezésének és a pedagóguspálya népszerűbbé válásának első lépése, a lapunknak nyilatkozó szakmabeliek szerint ennek épp az ellenkezője igaz: rengetegen mondanak fel, vagy tervezik a felmondásukat, és váltanak egészen más pályára, mennek például külföldre idősgondozónak. Több ezer tanárról van szó, miközben 1800 üres állás van jelenleg is. Az általunk megkérdezett tanárok ráadásul messze nem az alacsony fizetéseket tartják a legnagyobb problémának, a ki nem fizetett túlórák, használhatatlan tankönyvek és elavult módszertan mind hozzájárul a tömeges felmondásokhoz.
A magyar iskolák közel felében már ma sincs elég matektanár
Magyarországon a pedagógus-ellátottságra egyszerre jellemző a hiány és a pazarlás – derül ki egy friss kutatásból. Az biztos, hogy már ma is aggasztó mértékben hiányoznak szaktanárok a rendszerből, és a helyzet csak romlik.
A Fidesz oktatási szakpolitikusa mintha észre sem venné, hogy lassan elfogynak a tanárok
Célt ért a kormány, egyre kevesebben indulnak harcba a diplomáért – ők viszont nem feltétlenül azokon a szakokon tanulnának, ahol a kabinet szeretné. Közben – kerül, amibe kerül – gőzerővel folyik az állami egyetemek felemás magánosítása.
„Kész átverés show” – Tényleg akkora siker a pedagógus-életpályamodell?
Rétvári Bence szerint óriási siker a 2013-ban bevezetett rendszer, számos gyakorló tanár viszont erősen vitatja ezt, sőt van, aki úgy véli, a rendszer a nímandokat meg a viceházmestereket díjazza.
Íme, a soha nem látott pedagógus béremelés valódi értéke
A „hatalmas” emelés után ugyanannyit keres egy tanár, mint egy középfokú végzettségű szakmunkás.
Titokban csökkentették egy tanár fizetését, de észrevette
Egy főváros környéki iskolában dolgozó tanár észrevette, hogy kicsivel többet utalnak neki fizetésként, mint eddig. Ezért megnézte az erre az évre szóló kinevezési dokumentumait és megdöbbent. Van egy csavar a történetben ugyanis.
Tényleg nem volt még ekkora pedagógus-béremelés?
A kormány rendszeresen kinyilvánítja, hogy akkora tanári béremelés még a rendszerváltás óta nem volt, mint az utóbbi években. De ez nem igaz. Ez sem.
Így tisztességtelen: Az alanyi jogon járó béremelésből lecsíphetnek az igazgatók
Az évekkel ezelőtt minden pedagógusnak beígért 50 százalékos béremelés utolsó részletét idén sem mindenki kapja meg, és ez jövőre is biztosan így lesz. Közben a tanárhiány egészen bizarr, és alighanem törvénytelen helyzeteket eredményez.
Balog egyetlen engedményt tett a tanároknak
Engedményt tett a pedagógusok felé Balog Zoltán miniszter Miskolcon, ahol iskolaigazgatók, tanárok és diákok részvételével tartottak szakmai vitafórumot a Herman Ottó Gimnázium által elindított tiltakozási hullám miatt. Szüneteltetni fogják a minősített pedagógusok tanfelügyeleti ellenőrzését, ezáltal egyelőre csökken a tanárok adminisztrácós terhe, ilyen ellenőrzésekre három évig nem kell számítaniuk, más engedményeket azonban nem tett a miniszter.
Hazugságra kényszeríti a tanárokat a rendszer
Három éve Magyarországon kerestek a legkevesebbet a tanárok az OECD-rangsorban, azóta viszont életbe lépett a pedagógus-életpályamodell és az azzal járó bérfejlesztés is. A helyzet azonban valószínűleg nem lett sokkal jobb, a tanárok a magyar értelmiség egyik legkevésbé becsült rétege maradt. A kormányzati sikerpropaganda dübörög, a pedagógusok viszont kimerültek, dühösek, akár sztrájkolnának is.
Czunyiné: Már megindult a kilencosztályos iskolamodell tanulmányozása
Megvizsgálja az oktatási kormányzat a tanárok leterheltségét, a kilencosztályos iskolamodell esetében pedig már tanulmányozni kezdték a külföldi példákat, de korai még arról beszélni, hogy mikor születik döntés az ügyben – mondta Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár.