A Fidesz oktatási szakpolitikusa mintha észre sem venné, hogy lassan elfogynak a tanárok
Célt ért a kormány, egyre kevesebben indulnak harcba a diplomáért – ők viszont nem feltétlenül azokon a szakokon tanulnának, ahol a kabinet szeretné. Közben – kerül, amibe kerül – gőzerővel folyik az állami egyetemek felemás magánosítása.
„Az osztatlan tanárképzés visszaállításával jelentősen megnőtt a tanár szakra jelentkezők aránya” – mondta a múlt héten a parlamentben Pósán László fideszes képviselő, debreceni egyetemi docens, aki a parlament oktatási ügyekben is illetékes kulturális bizottságának elnöke. A képviselő ezek szerint nem igazán követi a felvételi jelentkezéseket, amit mond, az ugyanis csak 2015-ig volt igaz, azóta folyamatosan egyre kevesebb diák készül tanárnak.
Az idei jelentkezők száma még a felét sem éri el a 2015-ösökének.
Azt viszont, úgy látszik, érzékelik a középiskolások, hogy milyen a lakosság mentális állapota, hiszen egyedül pszichológia szakra kétszer annyian jelentkeztek az idén, mint az összes tanári szakra együttvéve.
Az igazi gond az, hogy egyszerűen elfogy a tanári utánpótlás, ha nem sikerül a középiskolások kedvét felkelteni e pálya iránt. Észleli a problémát az innovációs tárca is – ahová tavaly átkerült a felsőoktatás irányítása –, ám megoldási javaslataitól aligha várható érdemi fordulat.