Amíg politikusok és szakértők azon vitatkoznak, hogy van-e értelme és haszna az óraátállításnak, vagy el kellene törölni úgy, ahogy van, addig is emberek millióit fogja megviselni a következő napokban az áttérés a nyári időszámításra. Pedig az elegendő és jó alvásnak felbecsülhetetlen jelentősége van, ha az egészségünkről, az egyéni és a társadalmi jólétünkről van szó.
Sok egyéb mellett az online keresésekre is hatással van a nyári időszámításra való áttérés – derül ki az Surrey Egyetem kutatásából. Máshogyan fogunk keresni a neten, miután – legközelebb majd március legvégén – előre állítjuk az órákat.
Az óraátállítás tanulságos példája annak, hogy mi történik, ha belenyúlunk az emberek alvásába társadalmi szinten – állítja Sophie Bostock alvásszakértő és alvásterapeuta, aki szeret eljátszani a gondolattal, hogy milyen hatással lenne az emberek együttélésére, ha ténylegesen kipihennék magukat. A Brain Baron a magát alvásevangélistának valló Sophie Bostockkal beszéltünk arról, hogy a technológia hogyan tesz keresztbe az alvásunknak, honnan tudjuk, hogy eleget aludtunk, és miért gondolja, hogy az egyes emberek alvása valójában kollektív erőfeszítés is.
A 20. század nagy találmánya volt az óraátállítás, amelyet még ma is számtalan ország alkalmaz a világban. Egyre többen döntenek azonban az "örök nyár" mellett, és már nem is feltétlenül energetikai megfontolásokból. Az EU-ban még nem zárult le erről a vita, de az USA-ban is megakadt a törvényhozók torkán a kérdés.
Március utolsó hétvégéjén sokan felsóhajtanak, hogy végre itt az óraállítás. Igaz, egy órával kevesebbet alhatunk, viszont utána több ideig lesz világos esténként. Egy neurológus szerint orvosi bizonyítékok támasztják alá, hogy miért rosszabb ez a váltás, mint az őszi.