Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#nukleáris_hulladék

Gazdaság Tiszai Balázs

Centikkel a talpunk alatt ott volt az elmúlt öt év minden francia nukleáris hulladéka

Az atomerőművek kiégett fűtőelemeit, ha többször nem is, de egyszer újra fel lehet használni. Ellátogattunk Normandiába, a világ legnagyobb kapacitású újrafeldolgozó üzemébe, megnéztük, hogyan nyerik ki a kiégett kazettákból a hasznos anyagot, és azt is, mit kezdenek a már menthetetlen, óriási radioaktivitású nukleáris hulladékkal.

Zhvg Németh András

Négyezer hordó radioaktív hulladékot utaztatnak át Magyarországon

Egyelőre nem teljesen megoldott a radioaktív hulladékok végleges elhelyezése. Ahogy az erősen sugárzó anyagok tárolása terén is sok a bizonytalanság: több mint hetven év telt el az első atomreaktor beindítása óta, ám a világ egyetlen országában sincs még a kiégett fűtőelemek befogadására alkalmas működő mélységi geológiai tároló. Európában jelenleg több mint hatvanezer tonna elhasznált fűtőelemet tárolnak ideiglenes helyszíneken.

Gazdaság Lengyel Miklós

Macron megmutatta Orbánnak, mi az a keleti nyitás francia módra

Tízmilliárd eurónál is többe kerülhet annak az ultramodern francia gyárnak az építése Kínában, amely a nukleáris hulladékot zárt rendszerben semlegesíti és tárolja. A kínaiak tíz éve tárgyalnak erről és a francia New Areva cégcsoport reményei szerint tavasszal aláírhatják a szerződést.

Gazdaság

Atomtemetőre gyűjt az E.On

Kétmilliárd euró értékű kötvénykibocsátásra szánta el magát az E.On, melynek bevételeiből a nukleáris hulladék tárolására szolgáló megoldást finanszírozzák.

Gazdaság hvg.hu

Index: A paksi nukleáris perselyből finanszírozhatják a rezsicsökkentést

A paksi atomerőmű elkülönített pénzügyi alapját használhatja fel a kormány a következő rezsicsökkentés finanszírozására, bár a pénzt a nukleáris hulladék tárolására, semlegesítésére, illetve az elöregedő erőmű leszerelésére különítették el – derül ki egy minisztériumi vitaanyagból. Az áram ára így csökkenhet, de felélnénk azt a tartalékot, amit egyszer mindenképp ki kellene fizetni, hacsak nem akarunk a nukleáris hulladék közepén ülni.