Még több orosz áramlik az USA-val szakító Nigerbe
Újabb katonai kiképzők érkeztek az országba, hadi felszerelés társaságában.
Újabb katonai kiképzők érkeztek az országba, hadi felszerelés társaságában.
A jelek szerint nincs már sokáig maradásuk az amerikaiaknak Nigerben, az afrikai ország ugyanis inkább Oroszország felé nyitna, akárcsak Csád. A dolog érdekessége, hogy a magyar kormánynak is mostanában jutott eszébe, hogy katonákat küldjön Csádba.
Az orosz védelmi minisztérium alá rendelt Wagner-zsoldoscsoport Afrikában Moszkva meghosszabbított kezeként üzletel katonai diktátorokkal. Az átszervezett és átnevezett alakulat a korábbinál hatékonyabb. Feladatot kaphatnak Csádban is, ahová magyar katonákat is várnak.
Eredetileg májusig tervezték az EUCAP kivonását. A nyugat-afrikai ország júliusban puccsal hatalomra került katonai vezetése decemberben vonta vissza a 12 éve működő misszió engedélyét. Niger az Európába tartó afrikai migránsok egyik fontos tranzitállama.
A három nyugat-afrikai ország megszakította katonai kapcsolatait is az egykori gyarmattartó Franciaországgal.
Nem tudni, mi áll a csádi államfő „meghívólevelében”, mindenesetre megvan a parlamenti jóváhagyás a magyar katonai kontingens közép-afrikai missziójára. Ez alapján a 200 magyar katona a Csáddal határos másik hat országban – Líbiától Szudánon át Nigerig – is „katonai feladatokat végezhet.”
Emmanuel Macron elnök szerint Franciaország „nem lesz a puccsisták túsza”.
A Franciaország volt afrikai gyarmatain végigsöprő puccsok mögötti franciaellenesség részben a kolonializmus utáni viszonyban gyökerezik. A nigeri államcsíny ugyanakkor stratégiai lehetőség Afrika számára, hogy maga alakítsa jövőjét.
A világtól elzárt, puccson átesett afrikai ország Európát is érintő konfliktust robbanthat ki. A Wagner rajzfilmes hősei legyőzhetik a valóságos államfőt. Földes András nigeri interjúiból baljós kilátások rajzolódnak ki az országról, amely eddig csak filmbe illő sivatagi városairól és gyönyörű homokdűnéiről volt ismert.
A Nigerben nemrég puccsal hatalomra jutott junta vasárnap éjjel bejelentette, hogy hazaárulás vádjával állítaná bíróság elé Mohamed Bazoum elmozdított elnököt.
A mintaországnak tartott Nigerben végrehajtott puccs csapás a térség demokráciájára, a dzsihád elleni harcra és a migráció megfékezésére tett erőfeszítésekre. A Nyugat befolyásának gyengülését Oroszország használhatja ki.