Világ HVG 2024. december. 13. 16:33

Álhírterjesztés és etnikai konfliktusra való felbujtás címén Niger felfüggeszti a BBC-t

A tiltás három hónapra szól, és azzal indokolták, hogy a brit csatorna adásai „dezinformációterjesztéssel demoralizálták” a rezsim harcosait egy terrortámadásról való tudósítással. A kormányzati narratíva szerint nem is történt terrorcselekmény és aki mást állít, az népirtásra buzdít.

A nigeri hatóságok három hónapra felfüggesztették a BBC-t azok után, hogy a brit műsorszolgáltató helyi tudósítói egy olyan, radikális támadásról számoltak be a helyi csatornáikon is, amelyben állítólag több tucat nigeri katona és civil vesztette életét – idézi az Africanews a helyi hatóságokat.

„A BBC hamis információkat sugároz, amelyek célja a társadalmi nyugalom destabilizálása és a csapatok moráljának aláásása” – mondta Raliou Sidi Mohamed, az ország kommunikációs minisztere a BBC tartalmát sugárzó rádióállomásoknak küldött levelében. Mohamed arra kérte csatornákat, hogy „azonnali hatállyal” függesszék fel a BBC műsorait.

A BBC népszerű műsorait az országban beszélt nyelveken a helyi rádiós partnereken keresztül sugározzák a nyugat-afrikai államban, hogy a régió széles közönségét elérjék az országhatárokon túl nyúló etnikai és nyelvi közösségeket is beleértve.

A káosz forgatókönyvei: milyen hatása lehet a világra a nigeri puccsnak?

A mintaországnak tartott Nigerben végrehajtott puccs csapás a térség demokráciájára, a dzsihád elleni harcra és a migráció megfékezésére tett erőfeszítésekre. A Nyugat befolyásának gyengülését Oroszország használhatja ki.

A brit műsorszolgáltató szerdán hausa nyelven számolt be a honlapján arról, hogy fegyveresek több mint 90 nigeri katonát és több mint 40 civilt öltek meg két faluban a Burkina Fasóval közös határ közelében, amely térség mellesleg globálisan az az iszlamista terrorizmus egyik epicentruma a terrorizmus áldozatainak száma alapján.

A Radio France International szintén beszámolt a támadásról, dzsihádista akciónak nevezve azt és ugyanennyi halálos áldozatot említett.

A nigeri hatóságok az állami televízióban felolvasott nyilatkozatukban tagadták, hogy támadás történt volna. Közölték, hogy hogy panaszt tesznek a rádióállomások ellen „népirtásra való felbujtás” címén.

Niger és a szomszédos Burkina Faso és Mali több mint egy évtizede harcol a dzsihadista színezetet öltő, valójában etnikai alapú felkelők ellen. Az elmúlt években mindhárom országban bekövetkezett katonai puccsokat követően az új junták kiutasították a francia erőket, és orosz zsoldosegységekhez fordultak segítségért. Hasonló helyzetben van terrorizmus szempontjából a szomszédos Csád is, ahova (még) nem hívták be az oroszokat, ám a francia erőket már kiutasították és egy kérdéses kimenetelű magyar katonai missziót is készülődik az országba.

A kitiltást nem kommentálta a BBC, ám az eseményről az eseményről maga is megemlékezett hír formájában.

Nyitóképünk illusztráció: Helyiek tüntetnek az amerikai katonai csapatok kivonásáért Niger fővárosában, Niameyben, a Nemzetgyűlés épülete előtt 2024. április 13-án.

Terrorizmus, oroszok és humanitárius válság várja Csádban az első önálló külföldi küldetésére készülő honvédséget

A Magyar Honvédség csádi missziójának kezdete előtt átrendeződtek a Száhel-övezet hatalmi viszonyai. Ha nyersanyagokat nem is feltétlenül, de biztonsági fenyegetéseket bőven fog találni a magyar kormány a világ egyik legtörékenyebb és hatodik legszegényebb államában.

Hirdetés