A jelek szerint nincs már sokáig maradásuk az amerikaiaknak Nigerben, az afrikai ország ugyanis inkább Oroszország felé nyitna, akárcsak Csád. A dolog érdekessége, hogy a magyar kormánynak is mostanában jutott eszébe, hogy katonákat küldjön Csádba.
Orosz katonák vonultak be egy nigeri légitámaszpontra, ahol amerikai csapatok állomásoznak – jelentette a Reuters hírügynökség egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselőre hivatkozva. Minderre azután került sor, hogy a nigeri junta úgy döntött, kiutasítja az amerikai erőket. A nyugat-afrikai országot irányító katonatisztek felszólították az Egyesült Államokat, hogy vonja ki közel 1000 katonáját az országból, amely a tavalyi puccsig Washington kulcsfontosságú szövetségese volt.
A névtelenül nyilatkozó amerikai tisztviselő elmondta, hogy az orosz erők nem keveredtek az amerikai csapatokkal, hanem egy külön hangárt használnak a 101-es légibázison, amely a nigeri fővárosban, Niameyben található, a Diori Hamani nemzetközi repülőtér közelében.
Az oroszok lépése veszélyes közelségbe hozza az amerikai és az orosz csapatokat egy olyan időszakban, amikor a két ország katonai és diplomáciai rivalizálása egyre élesebb az ukrajnai konfliktus miatt. Ezzel akár veszélybe kerülhet az országba telepített amerikai haditechnika is.
„A helyzet nem jó, de rövid távon megoldható” – vélekedett az amerikai tisztviselő. Szavait erősítette meg Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter is, aki lekicsinyelte az amerikai csapatokat fenyegető kockázatot, illetve annak esélyét, hogy az orosz csapatok az amerikai haditechnikai eszközök közelébe kerülnének.
Egyre több afrikai ország próbál eltávolodni a nyugati nagyhatalmaktól, így a Nigerből való közelgő távozás mellett az amerikai csapatok kénytelenek voltak elhagyni Csádot, míg a francia erőket Maliból és Burkina Fasóból űzték el. Ugyanakkor Oroszország igyekszik megerősíteni kapcsolatait az afrikai nemzetekkel, amelyek Moszkvát barátságos országnak tekintik, mivel nincs gyarmati múltja a kontinensen.
Mindez annak fényében is érdekes, hogy akkor támad fel az orosz mozgolódás Csádban, amikor hirtelen a magyar kormánynak (mások szerint a miniszterelnök fiának) is eszébe jut, hogy katonákat kellene küldeni a rohamosan destabilizálódó afrikai országba.