A világon elsőként ültettek be sertésmájat egy emberbe Kínában
Jól van, és szabadon tud mozogni az a kínai beteg, aki egy genetikailag módosított sertésmájat kapott május közepén.
Jól van, és szabadon tud mozogni az a kínai beteg, aki egy genetikailag módosított sertésmájat kapott május közepén.
Ilyen korábban Magyarországon nem történt.
Közel három évtizede dolgoznak egy kínai orvosi egyetemen azon, hogy alternatívát adjanak a májátültetésnek. Az állatkísérletek biztató eredményekkel zárultak, a nagy próbatétel most kezdődik.
Eredetileg csak szívátültetést kellett volna végrehajtani Adriana Rodriguezen, ám az orvosok szerint donormáj nélkül a szervezte nem tudta volna életben tartani az új szervet.
Mostanáig már kilenc magyar májdaganatos betegnél alkalmazták az új, izotópos eljárást Magyarországon, ami csökkentheti a daganat méretét, miközben új májra várnak.
A Miromatrix nevű amerikai cég úgy igyekszik átalakítani a sertés máját, hogy azt emberinek érezze a szervezet, ha beültetik.
A szakemberek szerint az emberi máj nemcsak a gazdaszervezetet képes túlélni, de tovább is élhet, mint egy átlagos ember.
Egy svájci orvoscsoport sikeresen ültetett át egy donormájat, amelyet egy speciális gép segítségével három napon át melegen és életben tartottak a testen kívül.
A szervátültetések száma jelentősen csökkent a járvány első évében világszerte. A vese-, máj-, tüdő- és szívátültetések száma az első hullám ideje alatt 31 százalékkal esett vissza 22 vizsgált országban, míg 2020 végén 16 százalékos csökkenést észleltek a szakértők.
A donormájat egy héten át életben tartó gépet fejlesztettek zürichi kutatók. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy a sérült szervet is megmentsék, és regenerálva transzplantálják az orvosok.
A szervátültetésre előkészített májak akár egy hétig is használhatók maradnak egy új, számos kísérletben már bizonyított orvosi eszközzel. Feltalálói szerint kisebb csodát sikerült alkotniuk.
Száz orvos és szakdolgozó összehangolt munkájára volt hozzá szükség.