Közel három évtizede dolgoznak egy kínai orvosi egyetemen azon, hogy alternatívát adjanak a májátültetésnek. Az állatkísérletek biztató eredményekkel zárultak, a nagy próbatétel most kezdődik.
A kínai Déli Orvostudományi Egyetem kutatói hamarosan embereken is kipróbálhatják mesterségesen növesztett májat. A South China Morning Post beszámolója szerint a hatóságok engedélyezték a tudósoknak, hogy az állatkísérletek után megkezdjék a klinikai vizsgálatokat.
Ha a kísérlet sikeresnek bizonyul, akkor az komoly esélyt jelenthet több millió, májelégtelenséggel küzdő embernek.
Májelégtelenségről akkor beszélünk, amikor a szerv valamilyen oknál fogva már ne tudja ellátni a funkcióját. Ez lehet egy fertőzés, gyógyszer vagy alkohol hatása. A súlyos probléma orvoslásának egyetlen módja a máj átültetése, ám a kevés donor és az egészségügyi kockázatok – például a szerv kilökődése – miatt sokaknál ez sem jelent megoldást.
A tudósok emiatt évtizedek óta dolgoznak a mesterséges máj kifejlesztésén. A kínai egyetemen 1996-ban kezdtek bele az őssejten alapuló bio-mesterséges máj kifejlesztésébe, amelynek klinikai próbáját nemrég engedélyezték a hatóságok.
A fejlesztés a szervezeten kívül helyezkedik el, és a méreganyagok kiszűrése mellett képes arra is, hogy az emésztéshez vagy a növekedéshez szükséges enzimeket előállítsa. A rendszer egy üreges rostmembránból áll, ami őssejteket növeszt, majd visszapumpálja azt a beteg vérébe. A szervezetben ezek a sejtek segíti a májszövet regenerálódását, visszafordítják a gyulladás okozta károsodást.
100 évnél is tovább élhet az emberi máj, új időszámítás kezdődhet az átültetéseknél
A szakemberek szerint az emberi máj nemcsak a gazdaszervezetet képes túlélni, de tovább is élhet, mint egy átlagos ember.
Az eddigi állatkísérletek során majmokon, egereken és sertéseken is tesztelték a fejlesztést, az eredmény pedig igen meggyőzőnek tűnik: a hagyományos májátültetés során tapasztalható 17 százalékos túlélési arányt 87,5 százalékra javította.
Az embereken való alkalmazás egyelőre nagy kihívásnak tűnik. Az Egyesült Államokban végeztek már hasonló teszteket, ám a fejlesztés végül nem volt sikeres.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.