Eredetileg csak szívátültetést kellett volna végrehajtani Adriana Rodriguezen, ám az orvosok szerint donormáj nélkül a szervezte nem tudta volna életben tartani az új szervet.
Történelmi jelentőségű transzplantáción esett át a 31 éves Adriana Rodriguez, akin egyszerre végeztek el szív- és májátültetést – írta meg az Interesting Engineering. Az év elején végrehajtott orvosi bravúrról a The Journal of Heart and Lung Transplantation című tudományos lap friss számában jelent meg publikáció.
A Washingtoni Egyetem sebészei azért döntöttek az eljárás mellett, mert nagy volt a kockázata annak, hogy Rodriguez szervezete nem bírná életben tartani a beültetett szívet. A donor mája azonban immunvédelmet biztosít a szívnek.
A 31 éves édesanyánál 2022. december 7-én koszorúér-disszekciót diagnosztizáltak, ami a koszorúér repedését jelenti. Ez az állapot akkor fordul elő, amikor a szívben lévő artéria váratlanul elszakad, és vérrög képződik a szívnél.
Emiatt mielőbbi szívátültetésre volt szüksége, mert kiderült, hogy a kezelések ellenére nagyfokú maradandó károsodást szenvedett a szíve. Rodriguez két héttel a diagnózisa előtt adott életet harmadik gyermekének. A szakemberek úgy vélték, hogy a terhesség során bekövetkező hormonális változások miatt alakulhatott ki a disszekció.
Daniel Fishbein, a nőt megműtő csapat szívelégtelenségekre szakosodott specialistája szerint az ilyen problémák általában kezelhetők, a beteg pedig szívkárosodás nélkül, gyógyszerekkel térhet haza. Rodriguez esetében azonban annyira kiterjedt volt a sérülés, hogy azonnal fel kellett őt venni a transzplantlistára.
A világon elsőként ültettek át szívet és csecsemőmirigyet egyszerre
Az orvosok egy Easton nevű kisfiú életét akarják megmenteni azzal a bonyolult műtéttel, amit nemrég hajtottak végre rajta.
A nőt 17 órán át operálták az orvosok. Először megkapta a donormájat, hogy a szívátültetés sikerének nagyobb legyen az esélye. (A nő egyébként egészséges máját egy előrehaladott májbetegségben szenvedő betegbe ültették be.( Az orvosok szerint az továbbra is rejtély, hogy milyen mechanizmusok mentén ad immunvédelmet egy donormáj a donorszív működéséhez.
A műtétet Shin Lin, az intézet kardiológusa javasolta, miután egy korábbi, hét idős beteg esetét feldolgozó tanulmányban azt találta, hogy az immunvédelem működni fo
100 évnél is tovább élhet az emberi máj, új időszámítás kezdődhet az átültetéseknél
A szakemberek szerint az emberi máj nemcsak a gazdaszervezetet képes túlélni, de tovább is élhet, mint egy átlagos ember.
Lin szerint donorszivet találni olyan volt, mintha valaki a lottón akarna nyerni. Arra volt szükség, hogy a donor Rodriguez „immunológiai ikertestvére” legyen. Január 14-én azonban megnyerték ezt a lottót, ugyanis jelezték a kórháznak, hogy egy elhunyt donor szíve és mája is elérhetővé vált.
A nő hat hónappal az átültetése után már sokkal jobban van, noha a rehabilitációja még eltarthat egy ideig.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.