A szakemberek szerint az emberi máj nemcsak a gazdaszervezetet képes túlélni, de tovább is élhet, mint egy átlagos ember.
Az emberi májak között van néhány – de egyre növekvő számú – úgynevezett „szuper máj”, amit átültettek egy másik ember szervezetébe, így képes volt összesen több mint 100 éven át működni. A felfedezés megmutatta, hogy a máj nemcsak a saját gazdáját élheti túl, de élethossza meghaladhatja az átlagos emberi életkort is.
Ahogy az IFLScience is írja, ez a tény komoly esélyt adhat azoknak, akik májátültetés előtt állnak, a donorok köre ugyanis emiatt potenciálisan bővíthető. A szakemberek által vizsgált, 100 évet is megélt májak általában idősebb donoroktól származnak.
A lap szerint az 1990 és 2022 között átültetett 253 406 májból 25 kapott centurio státuszt, azaz ennyi élte meg az összesen 100 éves kort. A kutatók ezeket vizsgálták meg alaposabban, hogy kiderítsék, minek köszönhető a hosszú élettartamuk. Yash Kadakia, a tanulmány vezető szerzője, a Texasi Egyetem orvostanhallgatója szerint sikerült azonosítani azokat a tényezőket, amelyeknek köszönhetően a májak megérték a 100 éves kort.
Új remény a májbetegeknek: most először beültettek egy 3 napig testen kívül életben tartott donormájat
Egy svájci orvoscsoport sikeresen ültetett át egy donormájat, amelyet egy speciális gép segítségével három napon át melegen és életben tartottak a testen kívül.
Ezek a szervek átlagosan 84,7 éves emberektől származtak, míg a 100 évet meg nem ért májak átlagosan 38,5 éves emberektől érkeztek a transzplantációra. A szakemberek úgy találták, hogy az idősebb életkor a jobb egészséggel hozható összefüggésbe, ezért fordulhatott elő, hogy az adott szerv 100 éves koráig is képes volt működni. Ezekben alacsony volt a működéshez elengedhetetlen enzimek, a transzaminázok szintje. A magas enzimszint az átültetés során szövődményekkel járhat.
Mindez azt jelenti, hogy az orvosoknak más szempontokat is figyelembe kell venniük akkor, amikor arról van szó, hogy hány éves donortól érkezik egy szerv. Christine S. Hwang, a tanulmány társszerzője szerint eddig hajlamosak voltak arra, hogy elsősorban a fiatalabb donorok máját ültessék át, ne az idősekét.
Kutatók megváltoztatták három szerv vércsoportját, óriási fordulat jöhet a szervdonációban
A cambridge-i tudósok egy enzim segítségével vonták ki a beültetésre váró vesében lévő anyagokat.
A kutatócsoport az eredményeket az American College of Surgeons Clinical Congress 2022 tudományos fórumán mutatta be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.