Egy orosz újságíró meghalt, három megsebesült az ukrán frontvonal közelében
Az oroszok azt állítják, hogy Ukrajna kazettás bombát vetett be.
Az oroszok azt állítják, hogy Ukrajna kazettás bombát vetett be.
Aki a kazettás lőszerek által beterített területen tartózkodik, nagy valószínűséggel meghal vagy súlyosan megsérül.
A vilniusi NATO-csúcstalálkozón is egyértelművé vált, hogy a tagállamok különbözőképp ítélik meg Ukrajna tagságának ügyét, illetve az orosz agresszió áldozatává vált országnak nyújtott katonai támogatás kérdését.
Az orosz elnök szerint “kellő mennyiség van belőle raktáron”.
Ukrajna NATO-tagsága, kérdések, kétségek a vilniusi NATO-csúcson. Nem csitul a vita az Ukrajnának engedélyezett kazettás bombákról. 140 millióan kelhetnek útra, Európának dönteni kell a bevándorlásról. Mark Rutte visszavonuló holland miniszterelnök érdemeit méltatják. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az USA azért küldhet vitatott lőszert Ukrajnának, mert a pillanatnyi katonai előny ezúttal is felülírja a jogi és erkölcsi megfontolásokat.
Az USA kazettás bombákat ad Ukrajnának, ezeket azonban az ENSZ 2008-ban betiltotta, Nagy-Britannia pedig ellenzi, hogy bárki is bevesse őket.
Walter Steinmeier német elnök szerint Ukrajna végét jelenti, ha nem kap segítséget.
Sem az Egyesült Államok, sem Oroszország, sem Ukrajna nem részese annak a több mint 100 ország által aláírt 2010-es egyezménynek, amely megtiltotta a kazettás bombák használatát.
Az Amnesty International új kutatása szerint Oroszország több száz civilt ölt meg az északkelet-ukrajnai Harkiv városában a széles körben tiltott kazettás bombákkal.
Kazettás lőszert és vákuumbombát is bevetett már az orosz hadsereg Ukrajnában. A nemzetközi egyezmények egyértelműen tiltják az ilyen fegyverek alkalmazását, de a jelek szerint ez a támadókat nem érdekli. Az oroszok előhúztak egy vadonatúj rakétát is, bár kétséges, hogy bármit változtatna a helyzeten.
„Ez embertelen. Ez a nemzetközi jog megsértése” – hangoztatta a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg.