Veszélyes a civilekre is, mint a taposóakna, de akkor miért nem tilos mégsem a kazettás bomba?

5 perc

2023.07.10. 14:30

Az USA azért küldhet vitatott lőszert Ukrajnának, mert a pillanatnyi katonai előny ezúttal is felülírja a jogi és erkölcsi megfontolásokat.

Sejthettek-e valamit másfél évtizeddel ezelőtt az amerikaiak, oroszok, ukránok, amikor nem írták alá a kazettás lőszerek betiltásáról szóló oslói egyezményt? Annyi bizonyos, hogy most, amikor hosszas habozás után a múlt héten Biden amerikai elnök jóváhagyta a vitatott lőszerek szállítását Ukrajnának, egyik ország kezét sem köti meg a nemzetközi szerződés. Ahogyan eddig sem kötötte meg: az oroszok is vetnek be Ukrajnában kazettás lőszert, és saját földjükön az ukránok is alkalmazzák a – részben a szovjet időkből örökölt – ilyen muníciót.

Pedig az egyezmény célja az lett volna, hogy a kazettás (más néven fürtös) bombák vagy tüzérségi lövedékek tartalma, a nagy területen önállóan földet érő sok kisebb résztöltet ne kerüljön a hadszíntérre, így az idejében fel nem robbanó darabok ne okozzák később gyerekek, földművesek és mások halálát vagy súlyos sérülését.

Második világháborús amerikai M190 robbanófej /// Illusztrálja a 'fürtös bomba' elnevezést
Wikipedia / Rocky Mountain Arsenal / közkincs