De miért folyik az orrunk, ha csípős ételt eszünk?
Számos reakciót válthat ki a szervezetből a csípős íz, többek között azt is, hogy folyik tőle az ember orra. A miértre van tudományos magyarázat.
Számos reakciót válthat ki a szervezetből a csípős íz, többek között azt is, hogy folyik tőle az ember orra. A miértre van tudományos magyarázat.
Háromféle instant tésztát hívnak vissza Dániában, mert túl magasnak bizonyult a kapszaicintartalma. A Buldak tészta a TikToknak köszönhetően vált közismertté, ahol külön kihívás indult a fiatalok között, hogy ki bírja megenni a csípőssége ellenére. A dél-koreai gyártó szerint a termékek minőségével semmi gond nincs.
Szolcsányi Jánost és David Juliust 2015-ben szintén felterjesztették a Nobel-díjra, ám akkor nem nekik ítélték oda az elismerést.
Előfordult már, hogy azonnal vizet kezdett inni, ha valamilyen étel csípősebb volt, mint amit szeret? És jobb lett tőle? Ugye, hogy nem. Cikkünkből kiderül miért és mit kell ilyenkor inni.
A csilipaprika újabb csodát ígérhet orvosi szempontból is, nem csak a kulináris élvezetek terén. Kutatók szerint a csípős kis növény óvja a szívet a fejlett világ első számú gyilkosával szemben. Az eredményeket az Amerikai Kémiai Társaság (ACS) 243. nemzeti találkozóján tették közzé.
Az erős csilipaprika köztudottan megkönnyezteti az embert, de a Cincinnati Egyetem munkatársainak Jonathan Bernstein vezetésével végzett kutatása kimutatta, hogy a csípős csilipaprika (Capsicum annum ) egyik összetevőjét tartalmazó orrspray segít enyhíteni az orrmelléküreg gyulladások egyes típusait.
A Purdue Egyetem kutatói szerint némi erőspaprikával a napi étrendben csökkenteni lehet az étvágyat, különösen akkor, ha valaki nem szokta fogyasztani a népszerű fűszert.
Három, amúgy is rendkívül csípős fajta keresztezéséből állította elő egy termelő a paprikát, amely minden eddiginél csípősebbnek bizonyult.
A paprika csipős ízét adó kapszaicin lehet a jövő fogyasztószere: nemcsak a szánkat, hanem a zsírszövetet is fokozottan égeti. Dél-koreai kutatók tanulmányát a Journal of Proteome Research közölte.
Amerikai kutatók véletlenül bukkantak rá a test saját "hőhírvivő" anyagára, amely segíti, hogy az idegsejtek fájdalmat érezzenek - adta hírül hétfőn a Journal of Clinical Investigation című szaklap.