Háromféle instant tésztát hívnak vissza Dániában, mert túl magasnak bizonyult a kapszaicintartalma. A Buldak tészta a TikToknak köszönhetően vált közismertté, ahol külön kihívás indult a fiatalok között, hogy ki bírja megenni a csípőssége ellenére. A dél-koreai gyártó szerint a termékek minőségével semmi gond nincs.
A dán élelmiszerügyi hatóság kedden visszahívta a Buldak dél-koreai ramen három ízesítését, mert túl magas a kapszaicintartalma, ami akár akut mérgezéshez is vezethet – számolt be róla a BBC. A Dán Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Hatóság (DVFA) azután hozta meg a döntést, hogy megvizsgálta, egy csomag mennyi kapszaicint – a csilipaprikákban található, csípősségért felelős anyagot – tartalmaz. Közleményében külön felhívta a figyelmet arra, hogy
a túl csípős ételek ártalmasak lehetnek a gyermekeknek.
Arról egyelőre nem tudni, konkrét incidens késztette-e a hatóságokat a dél-koreai termék vizsgálatára.
A visszahívás a duplán és triplán csípős, valamint a csirkés ízeket érinti. A vásárlókat arra kérték, a még bontatlan csomagokat vigyék vissza oda, ahol vásárolták azokat.
Az instant tészta gyártója, a dél-koreai Samyang ugyanakkor kifogásolta a döntést, mondván: nincs probléma a termék minőségével, mielőtt azonban reagálnának a hatóságnak, megvizsgálják a dán szabályozásokat.
Más országban eddig nem hívták vissza a terméket, és a csípősségére sem hívták fel külön a figyelmet. Dánia döntése heves vitát váltott ki az interneten, többen azzal érveltek, hogy a dánok egyébként sem bírják a csípős vagy túl fűszeres ételeket.
A dél-koreai instant tészta azután lett igazán népszerű, hogy a TikTokon többen is felvették, ahogy megkóstolják a csípős változatait. Egyes videók akár több száz ezres vagy milliós megtekintést is elérnek. A lényeg – akárcsak más hasonló kihívásoknál –, hogy mennyit tudnak megenni az intenzíven csípős tésztaételből. Hasonlóan sokan próbálnak népszerűségre szert tenni YouTube–on is.
Egyre több a csípős ételekkel kapcsolatos kihívás a közösségi médiában, amikhez rendszerint csatlakoznak gyerekek is. Tavaly szeptemberben az Egyesült Államokban egy massachusettsi kamasz fiú halt bele abba, hogy nagy mennyiségű chilipaprika-kivonat került a szervezetébe, miután részt vett egy csípős tortilla csipszes kihívásban.