Tech hvg.hu 2021. október. 05. 16:03

Magyar kutatóknak is köszönheti az orvosi Nobel-díjat David Julius

Szolcsányi Jánost és David Juliust 2015-ben szintén felterjesztették a Nobel-díjra, ám akkor nem nekik ítélték oda az elismerést.

Hétfőn délelőtt jelentette be a Svéd Királyi Tudományos Akadémia, hogy kik kapják az idei évben az orvosi Nobel-díjat. A döntés értelémében az amerikai David Julius és az Egyesült Államokban élő, libanoni születésű Ardem Patapoutian érdemelték ki ezt, méghozzá a hőmérséklet és az érintés érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért.

Érdekesség – vagy inkább büszkeség –, hogy a felfedezésnek van egy magyar szála is. A pécsi kutatóknak ugyanis komoly szerepe van abban, hogy a tudósok most megkaphatták a Nobel-díjat.

Nagyon meglepődtek az orvosi Nobel-díj kitüntetettjei, egyikük azt hitte, telefonbetyárkodik valaki

A digitalizációt elutasító kisvállalkozások nagy része vélhetően unja, hogy az üzleti cikkek évek óta rá akarják beszélni arra, hogy megtegye, amihez semmi kedve, és forgassa fel a mindennapjait. Pedig még 2021-ben sem kell páros lábbal berúgni az ajtót - cikkünkben megvizsgáljuk, mi az, amit ma már kötelező meglépni a vállalkozás érdekében, mi az, ami elvárás helyett előny, és mi az, ami hab lehet a digitális tortán.

A Pécsi Tudományegyetem közleménye szerint Jancsó Miklós tanítványa, Szolcsányi János Széchenyi-díjas farmakológus 1970-ben a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán (PTE ÁOK) folytatta kutatásait Kossuth-díjas mestere feleségével Jancsó Arankával.

A fájdalomérző kapszaicin-receptor létezésének a koncepciója már a pécsi vizsgálatok eredménye, a cikket ezzel kapcsolatban 1977-ben közölték. Jancsó Aranka halála után Szolcsányi – amerikai, német és brit tanulmányutakat követően – továbbra is intenzíven dolgozott a PTE ÁOK Farmakológiai Intézetében, és munkatársaival számos, nemzetközileg is elismert felfedezést tett az érzőidegek élettanának, farmakológiájának a területén.

Pécsi Tudományegyetem

A most Nobel-díjjal kitüntetett David Julius kutatásai is ezen alapulnak. Sikerült klónoznia a kapszaicin-receptort, ami utat nyitott az új típusú fájdalomcsillapítók fejlesztéséhez, melyek közvetlenül az érzőidegeken hatnak.

Az egyetem azt írja, Szolcsányi Jánost David Juliussal együtt 2015-ben terjesztették fel a díjra, akkor azonban még nem nekik ítélték azt oda. Az idei sikereket a pécsi professzor már nem érhette meg, kutatásait azonban folytatják a tanítványai, a Pécsett alapított “Szolcsányi-iskola” tagjai, akik több évtizeden át dolgoztak Szolcsányi Jánossal: Pintér Erika, Barthó Loránd, Pethő Gábor és Helyes Zsuzsanna. Ők továbbra is szoros munkakapcsolatban vannak David Juliussal és munkatársaival, akik nagyrabecsüléssel nyilatkoznak a magyar kutatásokról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.