2025-ben szállt fel, de 2024-ben landolt egy ázsiai légitársaság repülőgépe
A Cathay Pacific XC880-as járatának utasai Hongkongból Los Angelesbe repültek, ami nemcsak egy 12 órás utat, hanem egy dátumugrást is eredményezett.
A Cathay Pacific XC880-as járatának utasai Hongkongból Los Angelesbe repültek, ami nemcsak egy 12 órás utat, hanem egy dátumugrást is eredményezett.
A Holdon gyorsabban telik az idő, mint a Földön. A különbség ugyan csekély, idővel azonban összeadódhat, ami már veszélybe sodorhatja a nagy pontosságot igénylő küldetéseket. A NASA ezért egységes időzónát vezet be, amit majd a holdi telepesek is használhatnak.
Ha az ember átutazik több időzónát, és főleg, ha ezt kelet felé teszi, megtapasztalhatja a jetlag kellemetlen jelenségét. Azt hihetnénk, hogy a sok ezer kilométert is repülő vándormadaraknál és az egyéb vándorló állatoknál is hasonló a helyzet, azonban nem ismerik ezt az állapotot. A magyarázat meglepően egyszerű.
A Holdon lévő űrhajósok nem használhatják a hagyományos földi időmérést, mert gyorsan aszinkronba kerülnének a bolygónkkal. Két éven belül meg kell oldani a problémát.
Az Antarktiszon nehéz megállapítani, hogy éppen hány óra van. Emiatt a kutatóknak cselhez kell folyamodniuk, hogy tájékozódni tudjanak az időben, és legyen egy napi ritmusuk. Az Északi-sarkon azonban már ennél is furcsább a helyzet: mindenki maga dönti el, hogy nála mennyi az idő.
Elvileg ezen a hétvégén vasárnap állítjuk át utoljára az óráinkat téli időszámításról a nyárira, a gyakorlatban azonban belátható időn belül nem szűnik meg az órák évi kétszeri tekergetése. A tagállamok nem tudnak, de úgy tűnik, nem is akarnak dönteni ebben a kérdésben.
Még csak a böngészőt sem kell megnyitni a Windows-t futtató gépeken ahhoz, hogy kiderüljön, a világ másik felén mennyi az idő.
Az időzónák hátrányait az eltörlésükkel számolná fel két amerikai tudós.
Az Európai Bizottság segítene tárgyalni, hogy a szomszédos országok ne nagyon válasszanak más időzónát. Az EP illetékes bizottsága is úgy gondolja, hogy 2021-ben el kell törölni az óraátállítást.
Lehet, hogy csak egy viccet vettek túl komolyan, amikor először felvetették az óraátállítás ötletét; volt, hogy másfél évig tartott a nyári időszámítás; megesett az is, hogy az óra állítgatása helyett a munkaidőt hozták korábbra. Összegyűjtöttünk néhány kevésbé ismert tényt az óraátállításról.
Telente csak reggel nyolc után lenne világos, de legalább kétnapi idegeskedést megspórolnánk magunknak, ha a javaslatra mindenki rábólint, akinek kell.
A Spiegel szerint az európai konzultáción válaszolók 80 százaléka azt kérte, hogy ne legyen több óraátállítás.