1 milliárd fiatal hallása lehet komoly veszélyben
Letaglózó eredmények: egy friss kutatás szerint rengeteg fiatal kockáztat maradandó halláskárosodást a hangos zenehallgatás miatt. Ráadásul nem csak a fej- és fülhallgatók veszélyesek.
Letaglózó eredmények: egy friss kutatás szerint rengeteg fiatal kockáztat maradandó halláskárosodást a hangos zenehallgatás miatt. Ráadásul nem csak a fej- és fülhallgatók veszélyesek.
Az első vizsgálatok alapján egészen ígéretesen lehet helyreállítani az örökletes siketséget egy új génterápiával, melynek köszönhetően két gyerek életében először hallhatott zenét.
A fülzúgás (tinnitus) egy kellemetlen tünetegyüttes, amely azt eredményezi, hogy az érintett külső hangforrás hiányában is különféle búgó, morajló, ciripelő hangokat hall. Erről az elváltozásról készítettek egy óriási, a maga nemében egyedülálló tanulmányt a Michigani Egyetem kutatói együttműködve az Apple-lel.
<strong>A hangember – ha nem lenne negatív felhangja ennek a kifejezésnek, tökéletesen le lehetne írni vele Hacki Tamást, aki a 60-as, 70-es években sajátos fütyülésével kápráztatta el a világot, később tudósként a hang természetét tanulmányozta, orvosként pedig a hangképző- és hallásbetegségben szenvedőket gyógyította. Úgy véli, sürgősen lépni kell, mert súlyos halláskárosult lehet pár év múlva a fél ország. Interjú. </strong>
A zajártalom okozta halláskárosodás, ami aztán egy életen át kíséri az embert, sem gyógyszerrel, sem műtéti úton nem gyógyítható.
Sikeres volt az első olyan nagyszabású klinikai vizsgálat, amely során genetikailag öröklődő siketséget igyekeztek kezelni.
Brit kutatók szerint az OTOF nevű gén befecskendezésével lehetővé válhat, hogy halljanak azok is, akik már eleve süketen születtek az idegi halláskárosodás miatt.
Egereken sikeresen tesztelték a belső fül szőrsejtjeinek újranövését lehetővé tévő megoldásukat a Harvard Egyetem tudósai, mindez pedig egy esetleges jövőbeni emberi kezelés alapját is adhatja.
Egy átfogó, 437 704 ember adatait átvizsgáló kutatás szerint mindenképpen érdemes lehet hallásromlás esetén mihamarabb valamilyen hallókészüléket használni, az ugyanis a demencia kialakulásának kockázatát jelentős mértékben csökkentheti.
Beethoven levágott hajából nyertek ki DNS-t a kutatók, akik össze tudták rakni a zeneszerző genomját – ebben pedig genetikai betegségek jeleit találták.
Az Apple Watch a zajszintet is képes mérni, és jelezni, ha valami túl hangos. Egy felhasználó a síró gyermeke közelében kapott ilyen értesítést.
A terméket visszahívták, mert halláskárosodást okozhat.