Az amerikai TIME magazin idén is összeállította az év 200 legjobb találmányának listáját. Most mutatjuk azokat, amelyeknek a különféle betegségben szenvedő emberek örülhetnek.
Fülhallgatóból hallókészülék
Hasznos új képesség, amihez nincs szükség egy új eszköz megvásárlására? Szokatlan dolog ez az Apple-től, pedig idén ez történt. Az AirPods Pro 2 ugyanis egy firmware-frissítéssel képes lett arra, hogy a felhasználó tesztelje vele a hallását.
A funkció segít megállapítani, hogy valaki szenved-e halláskárosodástól, és kimutatja, hogy decibeles hallásszintben (dBHL-ben) mérve milyen a hallása különböző hangfrekvenciákon. Ez már Magyarországon is elérhető, a továbbiak azonban tapasztalataink szerint egyelőre nem: ha enyhe vagy közepes mértékű halláskárosodást állapít meg a rendszer (az adatokat az Egészség appban lehet megtekinteni), akkor az Airpodsot hallókészülékké lehet alakítani. Még az is beállítható, hogy mennyire erősítse fel a környezet hangját a fülhallgató.
Arc’teryx / Skip MO/GO
A térdfájdalom sokak életét keseríti meg, egyes adatok szerint a felnőttek 25 százaléka szenved tőle. A kellemetlenség mellett a mozgásban is akadályozza az embereket, főleg, ha a szabadban mozognának, pláne felfelé sétálva.
Számukra nyújt segítséget az Arc’teryx Equipment és a Skip összefogásában elkészült Mo/Go, ami egy kényelmes túranadrág. No ez még önmagában nem lenne érdekes, pedig nagyon is az: könnyű elektromos motorokkal van szerelve a térdrésznél, ami egy szénszálas szerkezethez kapcsolódik, segítve a mozgásban a viselőjét. Voltaképpen a terhelést veszi le a térdéről egy motoros szerkezet. Az ígéret szerint az akkumulátoros eszköz 40 százalék extra „löketet” ad, de ami igazán számít ebben a képletben, hogy akár 13,6 kg-mal is könnyebbnek érezheti magát az ember.
GyroGear GyroGlove
A világon 200 millió embert is érinthet az esszenciális tremor nevű betegség, ami az izmok önkéntelen összehúzódását és ellazulását jelenti. A londoni központú GyroGear nekik fejlesztette ki a GyroGlove nevű orvostechnikai eszközét, ami egy giroszkópos forgólemezt működtet a viselője kézfején. Ez több tízezres fordulatszámon pörög percenként.
A giroszkóp a mozgás ellensúlyozásával éri el, hogy stabilizálódjon a viselő keze, így a kézremegés abbamarad. Bár így leírva szokatlannak tűnhet ez a megoldás, de a gyártó videója jól szemlélteti, milyen súlyos kézremegéssel élnek az esszenciális tremortól szenvedő betegek, így számukra valódi áldás lehet az eszköz.
Kangsters Wheely-X
A lebénult, kerekesszékbe kényszerült emberek számára rendkívül nehéz a testmozgás, de az állapotuk miatt erre nem sok lehetőségük van. Egy dél-koreai startup, a Kangsters nekik kíván segíteni egy „kerekesszékes futópaddal”, az Wheely-X-szel, ami applikációkkal is társítható, a mobil vagy táblagép számára pedig rögzítés is van rajta.
Az eszköz olyan edzéseket tesz lehetővé, mint például az ülőjóga. Az egyik tesztelő ennek köszönhetően már segítség nélkül tud átülni például a székéből az ágyra. A Wheely-X-et az idei, párizsi paralimpiai játékokon mutatták be, és már a kereskedelmi forgalmazását is megkezdték.
Whispp
A dadogás suttogás közben általában nem jelentkezik – tapasztalatból tudta ezt Joris Castermans is, aki ennek mentén létre is hozta a Whispp nevű holland startupot. Munkatársaival létrehozott egy hatalmas, beszélt és suttogott beszédből álló adathalmazt, majd ezzel betanított egy mesterséges intelligenciát.
A végeredmény egy olyan MI, ami a suttogást természetes hangzású beszéddé tudja alakítani, kevesebb mint fél másodperces csúszással. Hasznos lehet telefonhívások során: a dadogástól szenvedő személy suttog, de a másik fél úgy hallja, mintha normál módon beszélne. A cég már dolgozik azon a változaton, ami videóhívások, sőt, akár személyes beszélgetések során is használható.
OrCam Hear
Önnel is megesik, hogy egy rendezvényen a zavaró környezeti zajok miatt alig hallja, amit az emberek beszélnek? Az OrCam terméke, a Hear ebben segít; kiszűri a zajból a lényegi elemeket, mint a beszédet.
A fülhallgató mögött dolgozó mesterséges intelligenciát több százezer órányi hanganyaggal képezték ki, képes az egyes hangok elszigetelésére például egy zsúfolt helyiség hangzavarában. A felhasználó okostelefonnal irányíthatja az eszközt, a képernyő közepén lévő pont mozgatásával lehet állítani a fókuszt – mint egy FM-rádió, úgy lehet váltogatni, és ha megtalálta azt a hangot, ami érdekli, elég ott megállnia.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.