1 milliárd fiatal hallása lehet komoly veszélyben
Letaglózó eredmények: egy friss kutatás szerint rengeteg fiatal kockáztat maradandó halláskárosodást a hangos zenehallgatás miatt. Ráadásul nem csak a fej- és fülhallgatók veszélyesek.
Letaglózó eredmények: egy friss kutatás szerint rengeteg fiatal kockáztat maradandó halláskárosodást a hangos zenehallgatás miatt. Ráadásul nem csak a fej- és fülhallgatók veszélyesek.
Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint a halláskárosodás jelezheti a demencia kialakulásának magasabb kockázatát, ezért nem érdemes annyival elintézni a hallásproblémát, hogy ez a természetes öregedés velejárója.
Mi, emberek, ha víz alatt vagyunk, nem tudjuk meghatározni, hogy honnan jön egy hang. A halak ebből a szempontból ügyesebbek nálunk, meg tudják határozni a hangforrás irányát. Német kutatók rájöttek e képesség magyarázatára.
Az első vizsgálatok alapján egészen ígéretesen lehet helyreállítani az örökletes siketséget egy új génterápiával, melynek köszönhetően két gyerek életében először hallhatott zenét.
A fülzúgás (tinnitus) egy kellemetlen tünetegyüttes, amely azt eredményezi, hogy az érintett külső hangforrás hiányában is különféle búgó, morajló, ciripelő hangokat hall. Erről az elváltozásról készítettek egy óriási, a maga nemében egyedülálló tanulmányt a Michigani Egyetem kutatói együttműködve az Apple-lel.
<strong>A hangember – ha nem lenne negatív felhangja ennek a kifejezésnek, tökéletesen le lehetne írni vele Hacki Tamást, aki a 60-as, 70-es években sajátos fütyülésével kápráztatta el a világot, később tudósként a hang természetét tanulmányozta, orvosként pedig a hangképző- és hallásbetegségben szenvedőket gyógyította. Úgy véli, sürgősen lépni kell, mert súlyos halláskárosult lehet pár év múlva a fél ország. Interjú. </strong>
Úgy is intézhetik az ügyeiket, hogy nincs velük jeltolmács – ígéri egy indiai startup azoknak a hallássérülteknek, akik nem tudnak önállóan megtanulni beszélni.
Sikeres volt az első olyan nagyszabású klinikai vizsgálat, amely során genetikailag öröklődő siketséget igyekeztek kezelni.
A Padovai Egyetem tudósai szerint már az egynapos újszülöttek agyhullámai is más jelet adnak, ha azon a nyelven hallanak beszédet, amit az anyaméhben hét hónapos koruktól kezdve hallottak.
Bár a halláskárosodást elsősorban az időskorral párosítják, vannak, akiknél már 40-50 éves korukban elindul a hallásvesztés. Az első jelek, például a beszédhallás képességének csökkenése vagy elvesztése egy zajos környezetben, még nem feltűnőek, ráadásul a rendelkezésre álló vizsgálati technikák sem mindig képesek érzékelni ezeket.
Egészségügyi funkciókat kaphat az Apple fülhallgatója, emellett hamarosan megtörténhet az USB-C-re történő átállás is hamarosan.
A bal fülünk jobban érzékeli a kellemes hangokat, mint a jobb – állítják svájci idegtudósok, akik többféle magyarázatot is megpróbáltak adni a jelenségre.