Van rá tudományos magyarázat.
Ön is utálja, amikor egy felvételen saját magát hallja beszéd közben? Ha igen, akkor nincs vele egyedül.
A legtöbbünknek nem kellemes érzés visszahallgatnia a saját hangját, a Mirror által megkérdezett audiológus, Ashish Shah szerint pedig ennek egészen konkrét oka van: „Amikor beszélünk, a saját hangunk kétféle úton jut el a füleinkig: a csontjainkon keresztül, illetve a minket körülvevő levegőn keresztül. A csontjaink alacsonyabb frekvenciákat is közvetítenek, olyanokat, amelyeket a levegő nem, és emiatt a »belső hallás« miatt mélyebbnek érzékeljük a hangunkat a valóságosnál” – mondta.
Shah egy különös kutatási eredményre is felhívta a figyelmet: „Érdekes módon egy korábbi tanulmány megállapította, hogy amikor a résztvevők egy csoportját arra kérték, értékeljék több különböző hangfelvétel vonzerejét, amelyek között titokban a sajátjuk is szerepelt, sokkal magasabbra értékelték a hangjukat, amikor nem tudták, hogy az a sajátjuk volt.” Ez azt jelenti, hogy a valójában semmi furcsát nem hallunk a hangunkon mindaddig, amíg nem tudjuk, hogy az a miénk.
Fontos megjegyezni, hogy a felvételről visszahallott hangszínünk az, amit a környezetünkben élők megszoktak tőlünk, tehát mi hiába halljuk magasabbnak és ezáltal idegennek a saját hangunkat, mások természetesnek fogják azt találni.