A Padovai Egyetem tudósai szerint már az egynapos újszülöttek agyhullámai is más jelet adnak, ha azon a nyelven hallanak beszédet, amit az anyaméhben hét hónapos koruktól kezdve hallottak.
A születés után rövid idő leforgása alatt olyan nagy fejlődésen megy keresztül az agy. Ennek köszönhetően megindul a gyerekek beszédfejlődése, és elkezdik elsajátítani a környezet által használt nyelvet. Egy nemrég megjelent tudományos publikáció szerint azonban a nyelvtanulás már sokkal hamarabb elkezdődhet: az anyaméhben.
A Science Advances című tudományos lapban megjelent tanulmányban a Padovai Egyetem tudósai azt írják, vizsgálataik során specifikus változásokat figyeltek meg az újszülöttek agyi mintázatában akkor, amikor a csecsemők beszédet hallottak. Mindez arra utal, hogy agyuk ekkorra már ráhangolódott az anyanyelvükre, valamint a beszéd alapvető ritmusára.
A vizsgálatba harminchárom 1–5 napos újszülöttet vontak be, akiknek édesanyja francia anyanyelvű. A babáknak lejátszották az Aranyfürtöcske és a három medve (Boucle d'or et les trois ours) című mesét franciául, angolul és spanyolul. Eközben elektródákkal mérték a babák agyhullámait.
Azt találták, hogy amikor franciául szólt a mese, az agyhullámok a beszéd észlelésénél és feldolgozásánál észlelhető agyhullámokra hasonlítottak. Ez arra utal, hogy közvetlenül a születés után már képesek vagyunk felismerni azt a nyelvet, amit korábban hallottunk magunk körül.
A korábbi kutatások kimutatták, hogy a magzatok hét hónapos koruktól kezdve hallanak. Emellett mivel az agyhullámok bizonyos gyakorisággal kapcsolódtak a beszéd természetes ritmusához, az eredményekből az is következik, hogy már néhány naposan is készen állunk arra, hogy megtanuljunk beszélni.
Egy új tanulmány állítja: fájdalomcsillapító hatású Mozart zenéje
Egyszerű és kíméletes módszer lehet a fájdalom csillapítására és a csecsemők megnyugtatására Mozart zenéje, erre jutott egy friss kutatás.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák: a babák a születés után bármilyen nyelvet képesek még megtanulni anyanyelvi szinten, így a mostani vizsgálat csupán arra mutat rá, hogy felismerik azt, amit korábban hallottak, és amilyen nyelven a jövőben – valószínűleg – meg kell majd tanulniuk a beszédet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.