Szuperszemmel figyeli Kína a mesterséges Napot, komoly előrelépés lehet a korlátlan energia felé
Kína olyan rendszert dolgozott ki a fúziós reaktorához, ami megkönnyíti a lehetséges hibák észlelését, és hatékonyabbá teszi a működését.
Kína olyan rendszert dolgozott ki a fúziós reaktorához, ami megkönnyíti a lehetséges hibák észlelését, és hatékonyabbá teszi a működését.
Hudhayfa Nazoordeen, a Waterlooi Egyetem diákja a hálószobájában építette meg a saját fúziós reaktorát, és állítja, korábban soha semmilyen hardveres dolgot nem csinált.
Az olasz Cesare Mencarini mérnök szeretne lenni, a jelek szerint pedig erre minden lehetősége adott: egy brit középiskola diákjaként a vizsgamunkájának egy fúziós reaktort készített.
Svájci kutatók dolgozták fel azt a rendkívüli mennyiségű adatot, amit korábban a fúziós erőmű tesztelése során rögzítettek. Az egész adatfolyamot képekké konvertálták át.
Francia és amerikai kutatók kísérlete alapján úgy tűnik, életképes megoldás lehet egy fúziós reaktorban volfrámot használni. Mindez újabb lépéssel vitte közelebb az emberiséget a korlátlan energiához.
Újabb rekordot ért el a dél-koreai KSTAR kísérleti fúziós reaktor. Üzemeltetőinek célja, hogy 2026-ra sikerüljön a mostaninál is háromszor jobb eredményt elérni.
Négy évtizedek dolgoznak az oxfordshire-i Joint European Torus nevű erőmű szakemberei azon, hogy közelebb kerüljön a világ a fúziós energia gyakorlati előnyeihez. Ez a létesítmény azonban ebben többé már nem segíthet.
Ahhoz, hogy sikerüljön elérni a 100 millió Celsius-fokos hőmérsékletet a koreai kísérleti fúziós erőműben, szükség volt arra, hogy kicseréljenek egy fontos alkatrészt a vákuumkamrában.
A tervek szerint 2035-ben indíthatják el a Franciaországban épülő ITER-t, ami a világ legnagyobb és az első kereskedelmi léptékű fúziós erőműve lehet. Annak beüzemeléséhez is komoly segítség lehet a japánok most megnyílt fejlesztése, a JT-60SA.
Japán több mint 15 éve dolgozik a JT-60SA nevű erőművén, most végre sikerült vele plazmát előállítani. Az eredmények az európai ITER-projektnek is jól jöhetnek.
A kínai fúziós erőműben sikerült új rekordot felállítani. Bár más országok tudósainak már sikerült hosszabb ideig működtetniük az erőművet, a kínaiak szerint a hangsúly a plazma minőségén van.
A brit Tokamak Energy bejelentette, hogy elkészült a Demo4 nevű mágnese, ami képes a fúziós erőműben keletkező plazmát kontrollálni.