A tervek szerint 2035-ben indíthatják el a Franciaországban épülő ITER-t, ami a világ legnagyobb és az első kereskedelmi léptékű fúziós erőműve lehet. Annak beüzemeléséhez is komoly segítség lehet a japánok most megnyílt fejlesztése, a JT-60SA.
Japán november elején indította be először azt a fúziós szerkezetet, amin az elmúlt 15 évben dolgozott. A JT-60SA egy kísérleti fúziós berendezés, ami a jövőben hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy korlátlan mennyiségű energiát termeljünk. A reaktort a novemberi teszt után december 1-jén hivatalosan felavatták.
A JT-60SA a világ eddigi legnagyobb működőképes szupravezető tokamakja – írja az IFLScience. A tokamak nem más, mint amerikai fánk alakú mágneses erőteret képező berendezés. Megléte jelen ismereteink szerint szükséges ahhoz, hogy több energiát lehessen előállítani, mint amennyibe a működtetés kerül.
A magfúzió hatalmas mennyiségű tiszta energiát képes előállítani úgy, hogy az nem jár károsanyag-kibocsátással. Ilyen folyamat megy végbe a csillagokban is, ám ahhoz, hogy ezt rekonstruálni lehessen, rendkívül extrém körülményeket kell teremteni. Ezek az extrém körülmények pedig komoly energiabefektetést igényelnek.
„Képzeljük el, hogy valaki fel akar forralni egy fazék vizet" - hogyan érthető meg az év fúziós energiás bejelentése?
Reményteli kísérleti eredményeket osztottak meg a világgal a fúziós energia előállításán dolgozó tudósok. A mostani kísérlet az elméleti részét igazolja annak, amit a tudósok gondoltak. A gyakorlat keményebb dió.
A tokamak mellett egy másik lehetséges alternatívát jelent a jövőben az úgynevezett tehetetlenségi – vagy inerciális – fúziós energiatermelés. Ez az elmúlt években már azt mutatta, hogy lehetséges több energiát termelni, mint amennyit befektetnek a működésbe, ám kereskedelmi léptékben még ez sem életképes.
A japánok tokamakja 200 millió Celsius-fokra hevíti fel a plazmát, miközben 1 millió amperes áram megy át raja. Csak összehasonlításként: egy háztartás 15-20 Amperrel működik. A kutatók úgy vélik, hogy a méretezés lehetővé teszi, hogy egyre több energiát vegyünk ki a rendszerből. Ennek köszönhetően a Franciaországban épülő ITER a világ legnagyobb fúziós erőműve lesz, mire megépül. Ezt 2035-ben kapcsolhatják be, ahhoz azonban, hogy megfelelően működjön, szükség van olyan előzetes reaktorokra, mint amilyen a japán is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.