Súlyos dolog derült ki az éjszakai fényről: lehet, hogy Alzheimer-kórhoz vezet
Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.
Az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet az éjszakai világosság miatti fényszennyezésnek, mutat rá egy friss tanulmány.
Különösen a 65 év alattiak vannak veszélyben.
Azt már kutatták a tudósok, hogyan befolyásolják a városi fények a madarak hajnali csicsergésének időzítését, most összefüggést mutattak ki a fényszennyezés és a szemméret között.
Amerikai kutatók a Magyarországon is megtalálható dalos szúnyogokat vizsgálták, hogy kiderüljön, milyen hatással van rájuk a fényszennyezés.
Drámai mértékben nő az űrszemét mennyisége, miután egyre több műholdat juttatunk fel, és ezek – amint letelt az élettartamuk – jobb híján a légkörben keringenek. Ez azonban a csillagászok megfigyeléseit is egyre jobban zavarják.
Hawnby az első falu Angliában, ahol nem csak az utcai lámpákat, de az egyéb kültéri világítótesteket is lecserélik, hogy lakói fényszennyezés nélkül láthassák az éjszakai égboltot.
Komoly kritériumoknak felelt meg a Bardsey-sziget, melyen garantáltan el lehet zárkózni a városi fényszennyezéstől, és anélkül figyelni az égbolt szépségét.
Jó esély van arra, hogy a közeljövőben számos különböző új autó érkezik majd megvilágított logóval.
Magasságában a Big Bennel, szélességében a London Eye óriáskerékkel vetekszik az angliai fővárosban tervezett monstre koncertterem, amely las vegas-i elődje sem aratott osztatlan sikert - pedig még át sem adták.
2011 és 2022 között évente 9,6 százalékkal lett fényesebb az éjszakai égbolt, ami rendkívül nehézzé teszi a megfigyelését. A tudósok szerint a nagy fokú fényszennyezéshez hozzájárulhattak az amúgy környezetkímélő LED-izzók is.
Az Unistellar nevű cég azt állítja az új távcsövéről, az eQuinox 2-ről, hogy még a Szaturnusz gyűrűit is lehet látni, akár a zsúfolt belvárosból is.
A fény- és zajszennyezés a madaraknál is kialvatlanságot okoz egy új kutatás szerint.