Különösen a 65 év alattiak vannak veszélyben.
Növelhetik az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát a városokban éjszaka világító fények, különösen a fiatalabb korosztályok esetében – derült ki egy friss kutatásból.
A Frontiers in Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint bár az köztéri lámpák és a kivilágított táblák visszafoghatják a bűnözést és biztonságosabbá tehetik az utakat, az általuk kibocsátott fény „egészségi kockázatokat” rejt.
A Robin Voigt-Zuwala, a Rush Egyetem Orvosi Központjának docense által vezetett kutatók az Egyesült Államok 48 államának fényszennyezettségi térképeit elemezték, figyelembe véve az Alzheimer-kór más ismert kockázati tényezőit is, köztük az alkoholfogyasztást, a pitvarfibrillációt, az elhízást, a cukorbetegséget és a depressziót. Arra jutottak, hogy míg a 65 év felettieknél az éjszakai fényszennyezés erősebben korrelált az Alzheimer-kór előfordulásával, mint az alkoholfogyasztás vagy az elhízás, addig
a 65 év alattiak esetében az éjszakai fényeknek való kitettség minden más kockázati tényezőnél erősebb összefüggést mutatott a betegség kialakulásával.
A kutatók szerint olyan egyszerű eszközökkel is kiszűrhetők az éjszakai fények mint a sötétítő függöny vagy a szemmaszk, az elektronikus eszközökön pedig ajánlott kékfény-szűrőt használni, vagy lejjebb venni azok fényerejét.
(Nyitóképünk illusztráció.)