Egyelőre felfüggesztették az eutanáziakapszula használatát, hiába kaptak több száz kérelmet
Bár több letartóztatott embert már szabadon engedtek, egy, az ügyben érintett szervezet elnöke őrizetben maradt.
Bár több letartóztatott embert már szabadon engedtek, egy, az ügyben érintett szervezet elnöke őrizetben maradt.
Békés halál pár perc alatt – ezt ígéri a Sarco nevű eutanáziagép, amelyet először hozott működésbe egy súlyos beteg amerikai nő Svájcban. A művelet sikeres volt, ám az eutanáziát bizonyos keretek között engedélyező országban mégis letartóztatások történtek. A dolog ugyanis bonyolultabb, mint elsőre tűnik.
Nem volt realitás, hogy a kérdésben zöld utat adjon az Ab.
Az életvégi döntések szabadságáért küzdő, gyógyíthatatlan beteg Karsai Dániel jogász azt tervezi, hogy Novák Katalin után az utód Sulyok Tamás államfőnél is lobbizik azért, hogy kegyelmet kaphassanak a gyógyíthatatlan betegek méltóságteljes halálában segédkezők.
A püspöki konferencia körlevele a gondoskodást emeli ki az életvégi döntéssel szemben.
Milyen érzés a családnak, a testvérnek vagy a segítőnek átélni egy nyilvánosság előtt vállalt halálos betegséget? Karsai Dániel öccse, Karsai Péter és ápolója, Márkovics Ákos hónapok óta közvetlen közelről követik végig az ALS-beteg alkotmányjogász küzdelmét, de még három hónapja sem gondolták volna, hogy a történet ennyi pozitív dolgot rejt magában. Mondják-e néha Dánielnek, hogy pihenjen egy kicsit, tehernek érzik-e a betegséget, mit gondolnak az életvégi döntésekről, és legfőképpen, miért érzik magukat a világ két legszerencsésebb öccsének? Páros interjú.
Ha okulnak valakinek a szerencsétlenségéből vagy halálából, azzal később jót tesznek másokkal. Példánk a Ryan-szabály vagy a Trixi-tükör.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten Karsai Dániel ügyét vizsgálja Kis János filozófus szemmel, és Geert Wilders koalíciós partnert keres.
Újabb fordulatot vett Ferdinand von Schirach német szerző Magyarországon is játszott vitadrámája azzal, hogy a halálos beteg Karsai Dániel alkotmányjogász a nyilvánosság előtt kezdett küzdelembe a kormánnyal az életvégi döntés jogáért.
Álmáról, jövőjéről és a betegséggel folytatott küzdelméről is beszélt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán Karsai Dániel. Az életvégi döntéshez való jogért harcoló ügyvéd nyomott hangulatban volt a tárgyalás előtt, még a kollégáival közös vacsorát is lemondta, de a meghallgatással nagy teher esett le róla. A kormány képviseletében az Igazságügyi Minisztérium főosztályvezetője arról beszélt a testület előtt: az ügy nekik is megterhelő érzelmileg, de szakmai nézőpontból kell hozzáállniuk.
Még nem tudja Karsai Dániel, élne-e az aktív eutanázia jogával, ha sikerülne Strasbourgban kikényszerítenie a magyar államtól annak engedélyezését. A gyógyíthatatlan betegségét a nyilvánosság előtt viselő ügyvéd pere hétfőn kezdődik az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
A Karsai kontra Magyar Állam per végső soron arról a kérdésről szól: rákényszerítheti-e az állam a polgárait, hogy az övékétől különböző hit, világnézet, életfelfogás parancsainak vessék alá magukat. Kis János filozófus esszéje.