Világ hvg.hu 2024. október. 07. 16:27

Egyelőre felfüggesztették az eutanáziakapszula használatát, hiába kaptak több száz kérelmet

Bár több letartóztatott embert már szabadon engedtek, egy, az ügyben érintett szervezet elnöke őrizetben maradt.

Miközben lezárult a nyomozás azt követően, hogy egy 64 éves amerikai nő eutanáziakapszulában vetett véget az életének Svájcban, az eszköz mögött álló szervezetek közölték, hogy egyelőre nem fogadnak be újabb kérelmeket, noha azokból az elmúlt hónapban több mint 370 érkezett.

Az egyik ilyen, az aktív eutanáziát pártoló nonprofit szervezet, a svájci székhelyű The Last Resort elnöke, Florian Willet letartóztatásba került az eset nyomán, és bár nem ő volt az egyetlen, aki ellen ilyen kényszerintézkedést vezettek be, a hatóságok a többieket már szabadon engedték – írja a CNN.

Svájcban ugyan viszonylag megengedők a törvények az asszisztált öngyilkosságot illetően, arra addig lehetőség van, amíg az utolsó lépést maga a páciens hajtja végre, a Sarco nevű kapszula első használata heves vitákat váltott ki. Emiatt is függesztették fel a kérelmek elbírálását.

Maga a kapszula nem helyi gyártmány, a hordozható, 3D-nyomtatással előállítható eszközt egy hollandiai székhelyű cég, az Exit International fejlesztette ki. Amikor az életének véget vetni kívánó személy odabenn megnyom egy gombot – vagy ha erre nem képes, pislogással, hanggal vagy valamilyen gesztussal működésbe hozza a gépet –, nitrogén árad szét, az oxigén szintje pedig 21 százalékról fokozatosan 1 százalékra csökken. A benne fekvő először zavartságot, majd eufóriát érez, aztán elveszti az eszméletét, majd bekövetkezik a halál.

Mit kell tudni a halálkapszuláról, amellyel a napokban végrehajtották az első eutanáziát?

Békés halál pár perc alatt – ezt ígéri a Sarco nevű eutanáziagép, amelyet először hozott működésbe egy súlyos beteg amerikai nő Svájcban. A művelet sikeres volt, ám az eutanáziát bizonyos keretek között engedélyező országban mégis letartóztatások történtek. A dolog ugyanis bonyolultabb, mint elsőre tűnik.

Az Exit International szerint Willet volt az egyetlen ember, aki jelen volt a nő halálánál, ami szerintünk „békés, gyors és méltóságteljes” volt.

Elisabeth Baume Schneider svájci egészségügyi miniszter a parlamentben azt mondta, hogy a Sarco alkalmazása nem lesz legális, az Exit International svájci ügyvédei szerint azonban nincs jogi akadálya a gép használatának, és csak később értesültek arról, hogy a miniszter is foglalkozik ezzel a kérdéssel. „Az időzítés puszta véletlen volt” – tették hozzá.

Hirdetés