Tech Kasza János 2024. szeptember. 28. 18:00

Mit kell tudni a halálkapszuláról, amellyel a napokban végrehajtották az első eutanáziát?

Békés halál pár perc alatt – ezt ígéri a Sarco nevű eutanáziagép, amelyet először hozott működésbe egy súlyos beteg amerikai nő Svájcban. A művelet sikeres volt, ám az eutanáziát bizonyos keretek között engedélyező országban mégis letartóztatások történtek. A dolog ugyanis bonyolultabb, mint elsőre tűnik.

Hétfőn először használták Svájcban a Sarco nevű halálkapszulát, amely az élet gyors és fájdalommentes befejezését kínálja azoknak, akik aktív eutanáziára várnak. Az eszköz első használója a jelentések szerint egy 64 éves amerikai nő volt, aki évek óta szenvedett autoimmun betegségtől.

Bár a The Last Resort nevű, aktív eutanáziát pártoló nonprofit szervezet közlése szerint az eszköz megfelel a svájci törvényeknek – lévén a végső döntést az egyén hozza meg egy gombnyomással –, a rendőrség több embert is letartóztatott az üggyel összefüggésben. Úgy tűnik tehát, egyelőre viták kereszttüzében marad az alkalmazása, de mi is ez pontosan, hogyan működik, és milyen etikai viták lengik körbe?

„Az eutanázia Teslája”

A Sarco fejlesztésébe Philip Nitschke, az Exit International nevű nonprofit szervezet szakembere vágott bele azután, hogy egy halálos beteg brit férfi megkereste emiatt. Az illető bezártságszindrómában szenvedett – ilyen esetben az alany tudatánál van, de nem tud sem mozogni, sem kommunikálni.

Az először 2019-ben bemutatott eszköz – amit az „eutanázia Teslájaként” is szoktak emlegetni – nem különösebben bonyolult, és 3D-nyomtatással is legyártható. Egy kapszuláról van szó, amelybe be kell feküdnie a páciensnek, majd le kell csukni a tetejét, így légmentesen is zárt kamrává alakul.

Ezután egy hangszórón keresztül érkezik az üzenet: „Ha szeretné kioltani az életét, nyomja meg a gombot” – magyarázza az eszköz működését Nitschke a The Econimic Timesnak. Az első ember a feltaláló szerint szinte azonnal megnyomta a gombot.

Innen már nincs visszaút. A kapszulában nitrogén kezd szétáradni, közben az oxigén szintje 21-ről fokozatosan 1 százalékra csökken. A benne fekvő először zavartságot, majd eufóriát érez, aztán elveszíti az eszméletét. Végül – az oxigén és a szén-dioxid megvonása miatt – bekövetkezik a halál.

Az első beteg két perc után veszítette el az eszméletét, és öt perc alatt hunyhatott el – véli Nitschke.

The Last Resort

A kapszula használata a fejlesztői szerint egyáltalán nem jár fájdalommal vagy kellemetlenséggel, például pánikkal vagy fulladással. Az eszközt azok is használhatják, akik az állapotuk miatt már nem képesek megnyomni a gombot. Mivel a törvények értelmében külső személy semmilyen formában nem vehet részt a dologban, a Sarco ilyen esetekben pislantással, hanggal vagy valamilyen gesztussal is működésbe hozható.

Ha jogszerű, miért történtek letartóztatások?

Az eutanázia Svájcban bizonyos feltételekkel legális, ha a végső lépést az érintett teszi meg. Az életének véget vetni kívánó személynek fel kell keresnie egy orvost, akinek meg kell győződnie arról, hogy az érintett mentálisan ép, és senki nem kényszeríti. Ha mindent rendben talál, felírhatja a páciensnek a pentobarbitál-nátriumot, ami egy nyugtatószer.

Mivel a Sarcót az odabenn fekvő maga hozza működésbe, adott, hogy nem szükséges közreműködő. A hétfői, első használattal összefüggésben a The New York Times cikke szerint mégis többeket letartóztattak a svájci hatóságok. Két ügyvédet, a holland de Volkskrant lap fotósát, valamint Florian Willetet, a The Last Resort igazgatóját. Nitschke elmondása szerint csak Willet volt jelen a nő halálakor.

Az érintetteket öngyilkosságban való bűnrészesség, valamint annak elősegítése gyanújával vették őrizetbe. A helyi hatóságok közlése szerint előzetesen tájékoztatták az eszköz gyártóját, hogy annak használata illegális lenne. „Figyelmeztettük őket írásban. Azt írtuk, hogy ha Schaffhausenbe (a városba, ahol a használatba vétel történt – a szerk.) jönnek, és használják a Sarcót, akkor számolniuk kell a büntetőjogi következményekkel” – nyilatkozta Peter Sticher, a település ügyésze.

A brit parlament felsőháza nyújtott be egy javaslatot az eutanázia engedélyezésére

A Lordok Házában benyújtott törvényjavaslatokat ritkán fogadják el, Keir Starmer brit miniszterelnök viszont arra tett ígéretet, hogy ha az alsóház elé kerül a javaslat vitáznak róla, és a képviselők saját belátásuk szerint szavazhatnak.

A Sarco a bemutatása óta heves viták középpontjában áll, még a haláljogi mozgalom hívei felől is érte kritika, hétfőn pedig a svájci belügy vezetője nyilatkozott úgy a törvényhozók előtt, hogy nem legális. Úgy vélte, a gáz használata sérti az ország vegyi anyagokra vonatkozó törvényét.

A svájci rendőrség hétfőn utólagosan, egy ügyvédi irodán keresztül értesült a nő haláláról és annak körülményeiről, miszerint a délután „asszisztált öngyilkosság” történt egy erdei kunyhóban a Sarco eutanáziagéppel.

A The New York Times kérdésekkel fordult Florian Willethez, ám ő csak a The Last Resort honlapján megjelent közleményre hivatkozott, mondván a szervezet minden esetben az ügyvédek jogi tanácsainak eleget téve járt el.

„A jogi tanácsadók 2021 óta következetesen úgy találták, hogy a Sarco használata Svájcban törvényszerű lenne” – olvasható a közleményben. A hatóságok, miután értesítették őket az esetről, kivonultak a helyszínre, és eltávolították a nő holttestét a kapszulából, hogy egy igazságügyi orvostani intézetbe szállítsák boncolás céljából.

„A halálról egy élőnek sincs gyakorlati tapasztalata”

A halált – ahogy a nehézségeket, sikertelenségeket, rossz érzéseket – sokszor kudarcként értelmezzük, miközben az életünk szerves részei. Kanjo Nada klinikai szakpszichológust, a Magyar Hospice Alapítvány munkatársát a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő Karsai Dániel ihlette színdarab kapcsán a halálra való felkészülésről és az elmúlás tabusításának kockázatairól kérdeztük.

A kapszula bizonyára még hosszú időn át lesz viták tárgya, és a rendőrségi vizsgálat eredménye akár a jövőjéről is dönthet. Néhány szakember úgy véli, az eszköz „embertelen” és „nem tesztelték kellőképpen”. Philip Nitschke, aki Németországból felügyelte a Sarco használatát, állítja: a nő élete békésen és gyorsan ért véget odabenn.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.