Kis János: Karsai kontra magyar állam
A Karsai kontra Magyar Állam per végső soron arról a kérdésről szól: rákényszerítheti-e az állam a polgárait, hogy az övékétől különböző hit, világnézet, életfelfogás parancsainak vessék alá magukat. Kis János filozófus esszéje.
Karsai Dániel perben áll a magyar állammal. Azt várja az Emberi Jogok Európai Bíróságától (EJEB), hogy mondja ki: az állam megsérti önrendelkezési jogát (1) azzal, hogy nem biztosít számára törvényes utat életének segítséggel való befejezéséhez, és (2) azzal, hogy a segítőt börtönbüntetéssel fenyegeti (még abban az esetben is, ha az illető külföldi állampolgár, és a halálba segítésre külföldön kerül sor).
Az utóbbi húsz év közvélemény-kutatásai szerint a magyarok többsége támogatja az eutanázia valamilyen válfaját, és kevesebb mint egynegyedük híve a kivételt nem ismerő tiltásnak. Egy friss felmérésből az is kiderül: sokan tartják szükségesnek, hogy a kérdésről széles körű társadalmi vita induljon. Osztom a véleményüket. Bármelyik felfogás élvezze is a többség támogatását, a kisebbség aggályai nem söpörhetők szőnyeg alá.
Az eutanázia kérdése erős erkölcsi meggyőződéseket és érzelmeket mozgósít. Arra senki sem formálhat jogot, hogy pont az ő álláspontja váljon törvénnyé, ahhoz azonban mindenkinek joga van, hogy a törvényalkotás során vegyék komolyan a megfontolásait. Jogunk van ahhoz, hogy ne egy ellenséges hatalom kényszerítse ránk az akaratát.