A diplomához a legtöbb helyen már nem kell nyelvvizsga, a felvételinél viszont több pontot hozhat, mint eddig bármikor

5 perc

2024.12.11. 12:00

A felsőoktatási törvény módosítása óta nem feltétel a legalább B2-es szintű nyelvvizsga a diplomaszerzéshez. A felvételi szabályok átírása nyomán azonban most különösen érdemes nyelvet tanulni.

Többszöri nyelvvizsga-amnesztia után 2022 decemberében a kormány átírta a felsőoktatási törvényt, amiből kikerült a legalább B2-es, vagyis középszintű nyelvvizsga követelménye a diplomaszerzéshez. Az intézkedés oka, hogy a késleltetett diplomaszerzők mintegy 70 százaléka a nyelvvizsga-követelmény miatt nem vehette időben kézhez az oklevelét, hiába teljesítette a tárgyi követelményeket és a szükséges kreditszámot. Ezt az is alátámasztja, hogy a koronavírus-járvány miatt elrendelt nyelvvizsga-amnesztiák ideje alatt 2020-ban és 2021-ben mintegy 140 ezer beragadt diplomát állítottak ki a felsőoktatási intézmények.

HVG Diploma 2025
A HVG Diploma 2025 kiadványban számos összetett és részrangsor is böngészhető különféle összevetésekben, a karok rangsorai mellett a különféle képzésterületek toplistáit is olvashatják.
A magazinban tucatnyi interjú olvasható különböző tudományterületek egyetemi vezetőivel, illetve egyéb hasznos információkat találhatnak az olvasók a felvételi döntésekhez.

A kiadvány itt rendelhető meg. A magazin sok cikkét és részletes rangsorait a hvg360-on és az Eduline-on is olvashatják.

A HVG nemrég megjelent Középiskolai rangsoráról itt olvashat.

A felsőoktatási törvény módosítását követően azonban a kormány a felvételi szabályait is átírta. Az új szabályozás értelmében pedig 2024-től még jobban megéri nyelvvizsgázniuk a felsőoktatásba készülőknek, mint korábban. Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke szerint az történt ugyanis, hogy a nyelvvizsga ösztönzése „a kimeneti oldalról átkerült a bemeneti oldalra”.

Többet érhet, mint korábban

A felsőoktatási felvételi rendszer átírása előtt az egyetemre készülő diákok a komplex középfokú, vagyis B2-es szintű nyelvvizsgáért 28, míg a komplex C1 szintű, tehát felsőfokú nyelvvizsgáért 40 többletpontot kaphattak. Ellenben az emelt szintű érettségi – ami gyengébb, mint a felsőfokú nyelvvizsga – 50 pontot ért. Az új felvételi szabályok értelmében azonban 2024-től az egyetemek maguk rendelkezhetnek arról, hogy mire adnak többletpontokat és pontosan mennyit. Ez a változás leginkább a nyelvvizsgákat érinti. A felvételi tájékoztatókból az látható, hogy az egyetemek jellemzően jóval magasabb pontszámokkal jutalmazzák a valamilyen szintű nyelvvizsgával érkező felvételizőket, mint korábban.