Itt a bejelentés: sok kis cégnek lehet kisebb az áramszámlája jövőre
Nem mindenkinek lesz olcsóbb az energia, de tízezreket érinthet a kormány döntése.
Nem mindenkinek lesz olcsóbb az energia, de tízezreket érinthet a kormány döntése.
Van, aki jól is jár ezzel.
Ez az adat eddig elérhető volt, de már nem az.
A kormány beengedte a hatósági áras körbe a kisvállalkozásokat, cserébe kidobta onnan a költségvetési intézményeket. Ezek legtöbbje így egy központi keretszerződés alatt kényszerül áramot venni. A keretszerződésben a kereskedők által elkérhető ár maximuma a tőzsdei árakhoz van indexálva, ténylegesen a hatósági ár három-, négyszeresén alakultak az árak.
Az energiahivatal nyílt gyorsított eljárásban szerződött le az egyedüli ajánlattevő MVM Nexttel fővárosi irodaházának áramellátására 77,5 millió forintért. A kormány ugyanis kidobta az egyetemes szolgáltatásból a központi költségvetési intézményeket – miután beengedte oda a kisvállalkozásokat.
Jövőre a közvilágítási cég helyett maga az önkormányzat veszi majd az áramot.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón jelentette be, hogy ők is beléphetnek az egyetemes szolgáltató körbe.
Eddig olcsóbb volt a piacról áramot venni, így nem volt rá szükség, de most megfordult a helyzet. Várhatóan tömegesen menekülnek be az önkormányzatok a rezsicsökkentett áramár lehetőségét biztosító egyetemes szolgáltatási körbe. Kérdés, hogy sikerülhet-e tartani a rezsicsökkentett árat.
Az eddigieknél alacsonyabb elvárásokkal kötötte meg a kormány az új egyetemes szolgáltatási szerződést a Magyar Posta Zrt.-vel.
Az Elmű és az Émász részvényesei a társaságok október 20-ra összehívott rendkívüli közgyűlésein döntenek az egyetemes szolgáltatói tevékenység átruházásáról – derül ki a BÉT honlapján kedden közzétett közgyűlési előterjesztésekből.
Kétszer 15 millió forintos bírságot kapott a Főgáz a közmű-szabályozási hatóságtól, mivel a szolgáltató sem időre, sem az után, még felszólításra sem volt képes üzleti tervet mellékelni ahhoz a vállalásához, hogy 2016-ban - átvéve a volt riválisok szolgáltatási területét - az egyedüli gázszolgáltatóvá váljon a lakossági szektorban. Az állami rezsicég felügyelete alatt álló gázszolgáltató így azt sem bizonyította, hogy létezik olyan törvényes modell, amelyben a tervezett működése gazdaságilag igazolható.
Abból, hogy az E.On visszaadja az egyetemes gázszolgáltatói engedélyét, egyenes út vezet arra, hogy a Főgáz hátán nyújtózkodó nemzeti közműszolgáltató hamarosan egyedül maradhat a szektorban, és így az állami cég lát majd el minden lakossági fogyasztót. A látszat azonban csal, mivel a most kialakult helyzetből az is épp ilyen reálisan következhet, hogy véget kell vetni a kormányzati rezsiharcnak, mert különben az állami szolgáltató beleáll a földbe. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk.