Nem mindenkinek lesz olcsóbb az energia, de tízezreket érinthet a kormány döntése.
Januártól újabb mikrovállalkozások térhetnek vissza a kedvezményes áramárakat biztosító egyetemes szolgáltatásba – jelentette be kedden Lantos Csaba, energiaügyi miniszter.
Mint mondta, még 2022-ben változtak meg a mikrovállalkozások egyetemes szolgáltatásra jogosultságának feltételei, most azonban a fennálló piaci szerződéseik lejárata után megnyílik számukra a lehetőség, hogy a piacinál olcsóbban vehessenek áramot.
A Magyarországon 860 ezer mikrovállalkozás működik, akik a versenyszférában foglalkoztatottak közel 40 százalékának ad munkát. Közülük 400 ezren lakóingatlanokba vannak bejelentve, így a lakossági rezsicsökkentett árat fizetik az áramért, de van 120 ezer olyan mikrovállalkozás is, amely jelenleg is nem lakossági kedvezményes áron kapja a villamos energiát, azaz évi 4606 kWh alatt fogyasztanak.
Mindez azt jelenti, hogy Lantos bejelentése után nagyjából 340 ezer mikrovállalkozásnak lesz lehetősége arra, hogy a következő években kedvezményes áron vehessen áramot az egyetemes szolgáltatás keretein belül. A kivételt azok jelenthetik, akik egy piaci energiakereskedővel állnak szerződésben, például mert egy bevásárlóközpontban dolgoznak, ám így is több tízezer céget érinthet a kedvezmény – hívja fel a figyelmet a portfolio.hu.
Lantos arról is beszélt, hogy az Ipartestületek Országos Szövetségével összefogva tovább dolgoznak azon, hogy minél több céget mentesítsenek a többletkiadások alól.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.