Jövőre a közvilágítási cég helyett maga az önkormányzat veszi majd az áramot.
Karácsony Gergely főpolgármester bejelentette, hogy a főváros áramszolgáltatója, a JAS Zrt. „nem bírta az energiaárrobbanással járó terheket, és elvesztette a kereskedelmi engedélyét”. December 1-től a főváros ezért a hálózatot üzemeltető Elmű Hálózati Kft-től vásárolja az áramot.
Az év utolsó pár napjára a közvilágításért felelős BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. közbeszerzésen fog áramkereskedőt találni, január 1-től pedig az egyetemes szolgáltatás keretében, rögzített áron (avagy a Fidesz terminológiájával: “rezsicsökkentett” áron) vásárolja majd az áramot - erősítette meg Tüttő Kata főpolgármester-helyettes egy sajtóbeszélgetésen.
Ehhez kell egy kis csavar, az önkormányzat ugyanis jogosult rá, hogy egyetemes szolgáltatás keretében kössön áramvásárlási szerződést, a BDK (amelynek ráadásul felerészben az E.On a tulajdonosa) azonban nem. Ezért
a főváros a nevére íratja a villanyórákat, az önkormányzat fogja beszerezni az áramot a közvilágítás működtetéséhez.
Minden egyéb feladat a BDK-nál marad.
Tüttő Kata szerint a konstrukciót minden érintett elfogadta, az E.On mint a BDK társtulajdonosa rábólintott, a Budapesten egyetemes szolgáltatást nyújtó MVM Next pedig befogadta az önkormányzat kérelmét. Már csak az ár kérdés, a nem lakossági fogyasztók ugyanis az egyetemes szolgáltatásban valamivel magasabb árat fizetnek, mint a lakossági fogyasztók. Várhatóan a villanyszámla jövőre 4,8 milliárd forint lesz, ami több, mint az idei 4 milliárd, ám mégsem három-négyszerese annak. A piacon jelenleg ugyanis ilyen ajánlatok elérhetők.
A BDK és a közvilágítás persze csak kis részét teszi ki a fővárosi önkormányzat és intézményei, cégei energiaszükségleteinek, ráadásul például a BKV nem is jogosult belépni az egyetemes szolgáltatásba. A pénzügyi mozgástérrel nem rendelkező főváros számára így minimum komoly kihívást fog jelenteni kigazdálkodni az elszállt árakat.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) október 19-én indított hatósági ellenőrzést a JAS-nál, amely tíz nappal később arról értesítette a felhasználóit, hogy nem fogja tudni számukra biztosítani a villamosenergia-ellátást az „energiapiaci árviszonyok” alakulása miatt. A Hivatal a beérkezett információkat úgy értékelte, hogy a JAS Budapest Zrt. közel állhat a gazdasági-pénzügyi ellehetetlenüléshez – habár ennek megállapítása nem a MEKH hatásköre –, illetve az általa nyújtott villamosenergia-ellátás fenntartásához szükséges villamos energia beszerzése a villamosenergia-piacon tapasztalható módon megemelkedett, magas árakon ellehetetlenül. A Fővárosi Törvényszék 2021. november 22-én elrendelte a JAS Budapest Zrt.-nél csődeljárás megindítását.