Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#atmoszféra

Tech Hargitai András

Tudományos és fantasztikus is: a Föld leghosszabb rádióadása

Az angol VLF rövidítés mögött az atmoszférában és a magnetoszférában természetes módon előforduló nagyon alacsony frekvenciájú (Very Low Frequency) elektromágneses jelenségek állnak. Douglas Kahn, a Massachusettsi Műszaki Egyetem doktori fokozatú zeneesztétája ezt a szikár definíciót adta ezeknek a hangjelenségeknek. Talán azért is tett így, mert egyébként szinte fikcióba illőnek hangzik az, amit a fogalom takar: a magaslégkör, a magnetoszféra és a bolygó interakciójából létrejövő elektromágneses jelek hangjai nemhogy szabad füllel – tehát a felvétel felgyorsítása vagy egyéb digitális feldolgozása nélkül is – hallhatók, hanem azért is, mert a 20. század kezdete óta sok tudóst és művészt inspiráltak ezek a rádiójelenségek.

Tech MTI

Zsugorodik a légkör felső rétege

Bár ez ijesztően hangozhat, valójában a műholdak számára jó hír. Így sokkal tovább maradhatnak pályájukon, mivel kevésbé akadályozzák őket a gázok, amelyekkel találkoznak.

Természet hvg.hu/MTI

NASA: műholdfelvételek az olajfoltról

Az amerikai oceanográfiai és atmoszféra-kutató hivatal (NOAA) műholdfelvételek segítségével követi nyomon Golf-öbölben úszó olajfolt útját. A szennyezés közel kétezer négyzetkilométeren terül el a vízen és New Orleans környékén éri el az amerikai partokat.

Tech hvg.hu

Csökken a Föld atmoszférája, kevesebb a védelem

Mégsem véd minket annyira a kozmoszból érkező sugárzástól vagy a napszéltől a Föld mágneses erőtere, mint azt korábban gondoltuk. A Kaliforniai Egyetem kutatói ugyanis azt állítják: gyorsabban veszíti el bolygónk atmoszféráját, mint a Vénusz vagy a Mars.