A hírek szerint a Föld és az űr határát jelző Kármán-vonalon túl ártalmatlanított egy iráni rakétát Izrael. Bár ez a mód főleg a nukleáris fegyverek ellen hasznos, a jelek szerint a ballisztikus rakéták ellen is bevetették az izraeli védelmi erők.
Irán szombat éjjel indított támadást drónokkal és rakétákkal Izrael ellen – ezek egy részét a Szíria, Irak és Jordánia területén állomásozó amerikai hadsereg már azt megelőzően megsemmisítette, hogy elérték volna Izraelt, a fennmaradó eszközök zömét pedig már a helyi haderő, az IDF lőtte ki.
Van azonban egy rakéta-ártalmatlanítás, ami kitűnik a többi közül.
A hírek szerint ugyanis Izrael végrehajtott egy exo-atmoszférikus rakétaelfogást is. Ez azt jelenti, hogy 100 kilométeres tengerszint feletti magasságon túl, a földi atmoszféra és az űr határát jelző Kármán-vonal fölött ártalmatlanították egy iráni rakétát – magyarázza az Interesting Engineering.
A portál kifejti: a balisztikus rakéták olyan pályát követnek, ami a Föld atmoszféráján kívül viszi őket. A védelmi rendszerek ebben a fázisban igyekeznek ártalmatlanítani a rakétát.
Ehhez egy elfogórakétát használnak a védelmi erők, ami az érzékelői és a földi radarrendszerekből származó adatok segítségével találja meg, és semmisíti meg a támadórakétát; egyszerűen nekiütközik, és a két fegyverből egy nagy törmelékfelhő keletkezik.
Ugyan ez a felhő még továbbra is követi az eredeti támadórakéta röppályáját, de a robbanás ereje, valamint a légköri ellenállás szétteríti a törmelékeket. Van esély rá, hogy a robbanófej túléli a befogást, és nem semmisül meg teljesen, de lényegesen kisebb a károkozás esélye, mint alapesetben.
Az Interesting Engineering megjegyzi: jó eséllyel ez az első ilyen exo-atmoszférikus rakétaelfogás, ami egy tényleges konfliktusban történt.
Az ilyen elfogás főleg a nukleáris robbanófejjel szerelt támadórakéták ártalmatlanításakor lehet hasznos, így ugyanis a földfelszíntől távol történhet meg a robbanás. Ilyen esetben a radioaktív anyagok sem hullanak vissza, hanem az űrben szóródnak szét.
Megvan azonban a maga veszélye ennek is: a törmelék űrszemétként keringhet a Föld körül, kárt téve minden, az útjába kerülő objektumban – így a műholdakban is.
Az Egyesült Államok és Izrael is rendelkezik ilyen elfogórakétákkal, utóbbi Arrow 3-as eszközeit az Israel Aerospace Industries és a Boeing fejlesztette.
Hogy Irán milyen drónokkal és rakétákkal támadta meg Izraelt, arról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
(Cikkünk nyitóképén az Arrow-3 rakéta egy korábbi tesztindítása látható.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.