Elnök akar maradni Egyiptomban az Orbánnal is kezet rázó Szíszi
Szíszi 2014-ben került hatalomra Egyiptomban, miután az előző évben katonai erővel mozdította el posztjáról az iszlamista Mohamed Murszi elnököt.
Szíszi 2014-ben került hatalomra Egyiptomban, miután az előző évben katonai erővel mozdította el posztjáról az iszlamista Mohamed Murszi elnököt.
Az egyiptomi elnök elrendelte szerdán 165 olyan fiatalember szabadon bocsátását, akiket a tüntetésellenes törvény megsértése miatt vettek őrizetbe a hatóságok – jelentette a MENA egyiptomi hírügynökség.
Egyiptom kiváló hídfő a lábukat az afrikai piacokon megvetni kívánó befektetőknek – ezt mondta Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök az M1-en szombaton este sugárzott interjúban. 90 milliós lakosságával hazája a térség legnépesebb állama, de szerinte összességében Afrikában és az arab világban 1,6 milliárdos piacra léphetnek be innen a befektetők. Utalt arra, hogy a következő három-négy évtizedre hatalmas fejlődést prognosztizálnak Afrikának a szakemberek.
Nem lesz visszatérés a múlthoz Egyiptomban azután, hogy hétvégén felmentették Hoszni Mubarak volt elnököt a 2011-es forradalom alatt történt emberölésekkel kapcsolatos vádak alól – legalább is ezt ígérte az egyiptomi elnök vasárnap esti közleményében. Abdel-Fattáh esz-Szíszi szerint "a 2011-es és a 2013-as forradalmak eredményeképpen létrejött új Egyiptom a demokratikus és modern állam megteremtése felé tart, amelynek alapját az igazságosság, a szabadság, az egyenlőség és a korrupció elleni küzdelem jelenti".
Az egyiptomi elnök indította be "az új Szuezi-csatorna" építését egy keddi ünnepségen, amelyet élőben közvetítettek a helyi tévék. Abdel-Fattáh asz-Szíszi azt ígérte, hogy a 4 milliárd dolláros beruházás mindössze egy év alatt készül majd el. Azt nem tudni, honnan szerzik meg az ehhez szükséges pénzt. Az építkezés állítólag egymillió új munkahelyet jelentene.
Vagyonának és havi keresetének felét Egyiptomnak adományozza Abdel-Fattáh esz-Szíszi államfő, hogy ezzel is támogassa az ország gyengélkedő gazdaságát – közölte kedden az an-Níl állami hírtévé. A hónap elején elnöki hivatalába lépett elnök ezt a katonai akadémia keddi tisztavató ünnepségén jelentette be.
Az új egyiptomi államfő azt ígérte kedden, hogy nem szól bele az igazságszolgáltatás döntéseibe. Abdel-Fattáh esz-Szíszi így reagált arra, hogy nagyon sokan felháborodtak külföldön az al-Dzsazíra hírtelevízió munkatársaira hétfőn kiszabott börtönbüntetés miatt. Az újságírókat hónapok óta fogva tartják Egyiptomban.
Letette esküjét vasárnap Abdel-Fattáh esz-Szíszi, Egyiptom új elnöke a kairói alkotmánybíróság nagytermében. Az eskütétel utáni ünnepségen az elnöki palotában tizenöt állam-, illetve kormányfő, és negyvenöt magas rangú, főleg arab országokból érkező politikus vett részt.
Kihirdették kedden az egyiptomi elnökválasztás hivatalos végeredményét: Abdel-Fattáh esz-Szíszi a vártnál is magasabb aránnyal, a leadott érvényes szavazatok 96,91 százalékával aratott elsöprő győzelmet.
A beszámolók szerint ünnepi hangulatban választanak elnököt az egyiptomiak. Két napig tart a szavazás. A főváros választóhelyiségei előtt sorakozók Abdel-Fattáh esz-Szíszi kampánymottóját harsogják, vagyis azt, hogy "Éljen Egyiptom". A hadsereg nemrégiben leköszönt főparancsnokára az ország megmentőjeként tekintenek a hívei, amióta tavaly július 3-án a fegyveres erők megbuktatták az iszlamista Mohamed Murszit elnököt.
Jóváhagyta az egyiptomi fegyveres erők legfelsőbb tanácsa hétfőn Abdel-Rahmán esz-Szíszi vezérkari főnök indulását az elnökválasztáson.