2014. június. 24. 13:50 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 24. 13:44 Világ

Börtönbe zárt újságírók: az egyiptomi elnök mossa kezeit

Az új egyiptomi államfő azt ígérte kedden, hogy nem szól bele az igazságszolgáltatás döntéseibe. Abdel-Fattáh esz-Szíszi így reagált arra, hogy nagyon sokan felháborodtak külföldön az al-Dzsazíra hírtelevízió munkatársaira hétfőn kiszabott börtönbüntetés miatt. Az újságírókat hónapok óta fogva tartják Egyiptomban.

Az al-Dzsazíra három újságíróját héttől tíz évig terjedő börtönbüntetésre ítélték, mert állítólag a terrorcsoporttá nyilvánított Muzulmán Testvériséggel szövetkezve álhíreket terjesztésével próbálták Egyiptom hírnevét tönkretenni a világban. A tévécsatorna egyik brit és egyik dán munkatársát távollétükben tíz-tíz év szabadságvesztésre ítélték hasonló vádak alapján.

"Tiszteletben kell tartanunk a bírók döntéseit, akkor is, ha azok egyeseknek nem tetszenek" – mondta Szíszi. A hónap elején beiktatott államfő a katonai akadémia keddi tisztavatásán azt állította: az egyiptomi igazságszolgáltatás teljesen független a kormánytól. Az egyiptomi külügyminisztérium közleményben utasította vissza a nyugati kormányok bírálatait.

"A külügyminisztérium határozottan elutasít minden olyan, külföldi testületek által tett megjegyzést, amely megkérdőjelezi az egyiptomi igazságszolgáltatás függetlenségét és ítéleteinek méltányosságát" – olvasható a közleményben, amely szerint a nyugati kormányok kritikája sérti a nemzetközi diplomáciai normákat.

A dán, az ausztrál és a brit külügyminisztérium még hétfőn berendelte az ottani egyiptomi nagykövetet, és magyarázatot követeltek az állampolgárai ellen hozott kemény ítéletekre, amelyek Nagy-Britannia kairói nagykövete szerint "a látott bizonyítékok alapján teljesen érthetetlenek".

Számi Sukri múlt héten hivatalba lépett külügyminiszter arra utasította az egyiptomi külképviseleteket, hogy előzzék meg a befogadó országok kormányait, és kezdeményezzenek sürgős találkozókat helyi külügyi tisztségviselőkkel.

A tárca internetes honlapján megjelent közlemény szerint a nagykövetségek megkapták az egyiptomi főügyész, Hisám Barakát angol nyelvre lefordított állásfoglalását, amelyben elmagyarázza az újságírók letartóztatásának körülményeit és az ellenük emelt vádakat.

Hirdetés