#Szondy_Máté
Veszélyes, ha egy szorongó, depressziós gyerek a ChatGPT-nek önti ki a lelkét?
Egy iskolai zaklatás áldozatává vált kamasz nevében teszteltük a ChatGPT-t, majd a mesterséges intelligencia által adott válaszokat elemeztettük szakértőkkel. A válaszokat egyikük sem találta károsnak, de azért ők nem így beszélnének egy kamasszal. Arról viszont megoszlottak a vélemények, hogy jó-e, ha valaki ilyen helyzetben először a mesterséges intelligenciához fordul.
Miért vannak ennyire rossz mentális állapotban a magyarok?
Az elmúlt időszak eseményei folyamatos bizonytalanság- és szorongásérzést válthattak ki az emberekben, és nagyobb kihívás lett eldönteni azt is, mi igaz és mi nem – mondta a hvg360-nak adott interjúban Szondy Máté klinikai szakpszichológus, családterapeuta. Az ellenségkereső kormányzati kommunikáció is erősíti a stresszfaktort. Milyen károkat okoz mindez? Hogyan lehet megküzdeni a kihívásokkal? A többi között erről kérdeztük a szakembert.
Nagyon nehéz évünk lesz, de hogyan küzdjünk meg vele? Interjú Szondy Máté pszichológussal
Akkor jön egy még keményebb időszak, mikor a szorongásos, depresszív zavarok, alkohol és egyéb szerabúzusok, indulatkezelési problémák aránya amúgy is nagymértékben megnőtt. Mi segíthet átvészelni ezt az időszakot? Hogyan küzdjünk meg szorongásainkkal? Miért káros a kormány háborús retorikája és ellenségkeresése? Erről beszélgettünk Szondy Máté klinikai szakpszichológussal, családterapeutával.
Online élünk – de milyen áron?
Képesek vagyunk-e egyensúlyt teremteni a virtuális és a valóságos életünk között? A HVG Extra Pszichológia Facebook-oldalán Dr. Szondy Mátéval hallgathat meg hétfő délután egy ingyenes beszélgetést a témában.
Online élünk – de milyen áron? Élő beszélgetés Szondy Mátéval
Életünk jórészt a digitális platformokra kényszerült, most igazán fontos kérdés, tudjuk-e jól használni azokaz. Képesek vagyunk-e tudatosan kezelni online létünket? Mik lesznek a következményei, ha a korábbiakhoz képest nagyobb engedményekre kényszerülünk? Hogyan lehet felkészülni a digitális utóhatásokra, és egyensúlyt teremteni úgy, hogy még jó ideig “kettős” életet élünk?
Így születünk és halunk meg digitálisan
Technika- és médiavezérelt mai világunkban általánosnak tekinthető, hogy a fizikai valóságon kívül digitális életben is létezünk. De vajon hogyan lépünk be a digitális életbe, és hogyan távozunk belőle? Meddig tart ez az életünk?
Jóleső netezés a koronavírus idején? 8 tipp
Tízpercenként ránéz a nagy híroldalakra, hogy elolvassa a legújabb koronavírus-híreket? Ébredéskor azonnal a telefonjáért nyúl, hogy belevesse magát a hírekbe? Ha tudja, hogy a miniszterelnök be fog jelenteni valamit, feszült és ideges addig, amíg nem derül ki, miről van szó? Mindezzel nincs egyedül. Szondy Máté pszichológus írása.
Az ember társas lény – ez most húsvétkor még kézzelfoghatóbb lesz
Családi vendégeskedés, a női családtagok és a szomszéd néni meglocsolása – a húsvét szinte kötelező kellékei. Idén azonban nélkülük (vagy digitális verziójukkal) telik az ünnep. Ez pedig még érezhetőbbé teszi a világjárvány megterhelő hatását. Szondy Máté pszichológus írása.
"Természetes, ha rosszul érezzünk magunkat"
A hosszú ideig tartó karanténban hullámokban jöhet a szorongás, depresszió, ingerlékenység, de meg lehet velük küzdeni. Segít, ha másokon segítünk, de óvakodjunk a rossz megküzdési módoktól. Szondy Máté klinikai szakpszichológus felsorolt egy sor jót, és emlékeztetett: a világjárvány mindenkit ráébreszt, hogy az élet tele van bizonytalansággal, amivel azonban megtanulhatunk együtt élni.
Miért fontos, hogy beszélgessünk?
A HVG Extra Pszichológia magazin újonnan indult YouTube-csatornáján a lap szakértőinek minielőadásait tekinthetik meg.
A túlvédett gyerekből áldozat, a bántalmazottból pedig bántalmazó válhat
Kevesebb lenne a zaklatás és az internetfüggőség, ha a szülők többet beszélgetnének a gyerekeikkel, és maguk is jó példával járnának elől a kütyük használatában – hangsúlyozták a HVG Extra Pszichológia Szalon legutóbbi estjének vendégei, Domonkos Katalin pedagógus és Szondy Máté pszichológus. A kerekasztalon egyebek mellett szó esett a digitális „én” elismerés utáni vágyáról, a sexting helyéről a párkapcsolatokban és arról, hogy a szülők mit osszanak meg a gyerekeikről az interneten.