Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2020. április. 19. 20:15

Jóleső netezés a koronavírus idején? 8 tipp

Tízpercenként ránéz a nagy híroldalakra, hogy elolvassa a legújabb koronavírus-híreket? Ébredéskor azonnal a telefonjáért nyúl, hogy belevesse magát a hírekbe? Ha tudja, hogy a miniszterelnök be fog jelenteni valamit, feszült és ideges addig, amíg nem derül ki, miről van szó? Mindezzel nincs egyedül. Szondy Máté pszichológus írása.

Bizonytalan és fenyegető helyzetekben (és a mostani egyértelműen az) az információkeresés az egyik leggyakoribb stratégia, amivel megpróbáljuk csökkenteni a szorongásunkat. Az ismeret és a tudás kontroll-érzést ad – az azonban nem mindegy, hogy milyen minőségű és mennyiségű információval találkozunk.

Jelenleg korábban sosem látott mértékben izolálódunk egymástól, miközben korábban sosem látott lehetőségeink vannak a kapcsolódásra. Ezért ezekben a napokban, hetekben, hónapokban különösen fontos, hogy hogyan és mire használjuk a digitális felületeinket, digitális eszközeinket.

Mire érdemes figyelni?

1. Korlátozzuk a híroldalakon töltött időt. Nincs könnyű dolgunk: a szorongáscsökkentés vágya miatt újra és újra felerősödik a hírfogyasztás iránti sóvárgás.

2. A szokásosnál is fontosabb, hogy kerüljük az áltudományos, illetve álhír oldalakat.

3. A közösségi felületek a szolidaritás és a segítségnyújtás megjelenése mellett jó táptalajt jelentenek a szorongás erősödéséhez. Ne passzív görgetésre, hanem az ismerősökhöz való kapcsolódásra használjuk őket.

4. Használjuk a technika adta lehetőségeket a kapcsolataink fenntartására, ápolására. Videochat-elhetünk a nagyszülőkkel, az elérhetetlenné vált rokonokkal, vagy játszhatunk közös online játékok a máshogy nem elérhető barátokkal.

5. Számos online platform nyújt ingyenes tanulási lehetőségeket – itt a lehetőség, hogy megtanuljunk valamit, bármit, ami mindig is érdekelte, de sosem volt rá ideje.

6. Használhatjuk a karanténból való virtuális kiszakadásra az online felületeket. (Csak néhány példa: a Google segítségével „bebarangolhatunk” számos várost, „lemerülhetünk” korallzátonyok közé, vagy – az Arts and Culture oldala segítségével – virtuális (3D) sétákat tehetünk számtalan múzeumban, de akár a YouTube-on élőben követhetjük a Nemzetközi Űrállomás működését is.

7. Különösen fontos, hogy megtalálja az egyensúlyt az online és offline tevékenységek között. Tartsunk szüneteket a képernyőhasználatban és találjuk meg azokat a képernyőtől független tevékenységeket, melyek feltöltenek.

8. Ha azt érezzük, hogy nem tudjuk kezelni a szorongásunk vagy levertségünk, több oldalon kaphatunk ingyenes lelki támogatást szakemberektől.

Szondy Máté pszichológus

Weboldala: digitális tudatosság, könyvéről itt talál infót.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, amely lelkünk sötét és napos oldalával foglalkozik.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezménnyel.

 


 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.