Veszélyes, ha egy szorongó, depressziós gyerek a ChatGPT-nek önti ki a lelkét?
Egy iskolai zaklatás áldozatává vált kamasz nevében teszteltük a ChatGPT-t, majd a mesterséges intelligencia által adott válaszokat elemeztettük szakértőkkel. A válaszokat egyikük sem találta károsnak, de azért ők nem így beszélnének egy kamasszal. Arról viszont megoszlottak a vélemények, hogy jó-e, ha valaki ilyen helyzetben először a mesterséges intelligenciához fordul.
Nem csak iskolai beadandóknál vagy szórakozásból használhatják a fiatalok a ChatGPT-t, könnyen előfordulhat az is, hogy egy rossz mentális állapotban vagy nehéz helyzetben lévő gyerek először a mesterséges intelligenciának írja le, mi bántja.
Ha másért nem, hát azért, mert ez a világ otthonos neki.
Ilyenkor a tét is sokkal nagyobb, hiszen rossz reakciókat kapva még mélyebbre kerülhet a gyerek. Annak érdekében, hogy teszteljük a programot, egy iskolai zaklatás áldozatává vált 16 éves diák nevében írtunk a ChatGPT-nek, a válaszokat pedig szakemberekkel elemeztettük.
Azt a verziót próbáltuk ki, amelyben 3 órán belül 25 kérdést lehet feltenni. Végül nem volt ennyire szükség, megálltunk 11-nél úgy, hogy többször kijelentő mondatokkal reflektáltunk a ChatGPT válaszára, hogy lássuk, arra mit reagál. A programmal magyarul beszélgettünk, a helyesírás néhány alapvető szabályának betartása nélkül, emotikonokat is használva. Egyik sem zavarta.
A képzeletbeli kamasz azzal nyitotta a beszélgetést, hogy magányos, szomorú, senki sincs, akinek elmondhatná, mi bántja, és megkérdezte, tud-e a ChatGPT segíteni.
„Sajnálom, hogy így érzed magad"
– indított a mesterséges intelligencia, és rögtön hozzátette, szívesen meghallgat és próbál segíteni, amennyire csak tud, de nem szakember, majd azt javasolta, hogy ha a kamasz úgy érzi, valódi segítségre van szüksége, forduljon szakemberhez, például pszichológushoz, akivel személyesen is beszélhet.