A Fidesz újabb – várhatóan kétharmados – sikere, illetve Simicska Lajos két médiavállalkozásának, a Magyar Nemzetnek és a Lánchíd rádiónak a bezárása nyomán az Index megkérdezte az RTL Klub vezetését, mik a magyarországi terveik.
Tavaly hosszabbították meg az RTL-nél a szerződését, ráadásul soha nem volt olyan szabály a cégcsoportnál, hogy bizonyos idő elteltével le kell váltani a vezérigazgatókat – közölte Andreas Rudas interjújára reagálva az RTL Klub múlt héten leváltott vezetője.
Soha nem tárgyaltak a kormánnyal a reklámadó részleteiről, így javaslatokat sem fogalmaztak meg, hogy mit változtasson a kabinet, mindössze jelezték: a törvény diszkriminatív és korlátozza a versenyt – állítja az RTL Group regionális alelnöke, a magyar RTL ideiglenes igazgatója. Andreas Rudas a hvg.hu-nak adott interjúban azt mondja, nemcsak a Híradó tartalma, de a tévétársaság vezérigazgatójának esetleges leváltása sem került szóba a cég és a kormány vezetőinek találkozóin, azon meg saját bevallása szerint csak nevetett, amikor azt olvasta, hogy Lázár János Berlinben „megzsarolta".
Két hónapos alkudozás után távozott az RTL éléről a magyar média legbefolyásosabb személyisége, Dirk Gerkens, miután a neki felajánlott új posztot nem fogadta el. A Fidesznek jól jött a leváltása, vannak, akik úgy vélik, végül a kormány és a cég az ő fejében egyezett ki. Mások úgy gondolják, ideje volt a váltásnak, az RTL Group új alapokra akarja helyezni a magyar társaság üzletpolitikáját.
A miniszterelnök szerint a német-magyar kétoldalú együttműködésben nincs problémás terület, és nem számít arra, hogy a Magyarországra érkező német kancellár kritizálja majd a kormányt, mert „a diplomácia értelme nem az, hogy kioktassuk egymást”. Orbán Viktor erről a Kossuth rádió 180 perc című műsorában beszélt péntek reggel. A kormányfő úgy látja, hogy a német érdekeltségű üzletemberek sem kritizálják a kormányt, hanem a pénzüket védik. Ugyanakkor minden területen megállapodásra törekszenek, ahol tudnak – tette hozzá. Az interjúban a reklámadó részleteiről nem volt szó.
A német kancellár és a luxemburgi miniszterelnök környezetéből is erős jelzéseket kapott Orbán Viktor, hogy rendezze a kormány a vitáját Európa egyik legnagyobb médiacégével. Az RTL hazai vezetését valóban kihagyták az egyeztetésekből, melyeket magyar részről Lázár János vitt, de Orbán Viktor még nem ütötte rá a pecsétjét. A kormányfő ugyanis mindenképpen be akarja szedni a reklámadóból várt 7-10 milliárdos összeget.
Nem kizárt, hogy a politikusokkal történő egyeztetéseken szóba került az RTL ügye, de Lázár János nem elsősorban ezért ment Berlinbe, hanem hogy Merkel budapesti látogatását készítse elő – értesült az Atv.hu.
Az európai RTL is megérzi a magyarországi reklámadót: a cég részben ezzel az új adófajtával magyarázta, miért romlott a médiabirodalom helyzete egész Európában. A hvg.hu becslései szerint 2015-ben fog a leginkább fájni a reklámadó az RTL-nek, amikor a magyar tévétársaságot érintő elvonás a 8,6 milliárd forintot is elérheti.