Itthon MLF 2015. március. 17. 20:26

Megszólalt és bírál az RTL leváltott vezére

Tavaly hosszabbították meg az RTL-nél a szerződését, ráadásul soha nem volt olyan szabály a cégcsoportnál, hogy bizonyos idő elteltével le kell váltani a vezérigazgatókat – közölte Andreas Rudas interjújára reagálva az RTL Klub múlt héten leváltott vezetője.

„Nicolas de Tavernost 15 éve irányítja az RTL Grouphoz tartozó francia M6 médiacéget. Tudomásom szerint nincs olyan írott vagy íratlan szabály a csoportnál, hogy egy bizonyos időn túl le kell váltani a vezérigazgatót" – reagált az RTL regionális alelnökének a hvg.hu-n kedden reggel megjelent interjújára Dirk Gerkens, a cég múlt héten menesztett vezére.

Az RTL egy hete jelentette be, hogy a tévétársaság irányítását ideiglenesen Andreas Rudas, az RTL Csoport közép-európai és ázsiai ügyekért felelős regionális alelnöke vette át. A közlemény szerint Gerkens részére vezető beosztást ajánlottak az RTL Csoporton belül. Gerkens később azt nyilatkozta, ezt az ajánlatot nem fogadta el.

Rudas a hvg.hu-nak adott interjújában beszélt arról, hogyan zajlódtak a tárgyalások a kormánnyal, és többek között azt nyilatkozta, hogy Gerkensnek egy ötéves szerződés volt, amit 2012-ben hosszabbítottak meg.

3,5 vagy 5 év?

„A szerződésem 2017 júniusában járna le. Legutóbb 3 és fél évre kötöttük” – közölte Gerkens a hvg.hu-val. Ebből az következik, hogy tavaly év elején, még a kormány és az RTL viszonyának elmérgesedése előtt hosszabbíthatták meg. Ez ellentmond Rudas állításának, aki szerint 5 évre kötötték meg a szerződést.

Dirk Gerkens
MTI / Beliczay László

Mint korábban megállapítottuk, a társaságot 2001 óta irányító, a médiavállalatot piacvezetővé tevő Dirk Gerkens leváltása azért is közérdekű ügy, mert a kormánnyal folytatott tárgyalásokról korábban olyan információk jelentek meg, hogy a kabinet egy magáncég vezetőinek menesztését kérte az reklámadó csökkentése fejében. Éppen ezért fontos kérdés az is, hogy mikor hosszabbították a szerződését, és ha valóban tavaly, akkor azóta mi változott és vezetett a menesztéséhez.

Erről megkérdeztük Rudast is az interjúban, aki három okot sorolt fel. Mint mondta, Gerkens 2001 óta vezette a céget, és 14 év „hosszú idő”, „már korábban is felmerült, hogy ideje lenne a változásnak”. Erre mondta azt most Gerkens, hogy Tavernost 15 éve vezeti a M6-ot.

Andreas Rudas
Túry Gergely

Azt is mondta az RTL Group alelnöke, hogy „Dirket ez a harc megviselte, kimerítette. Közölte velünk is, hogy megfenyegették, külföldre vitte a családját, testőröket fogadott. Ahhoz, hogy valaki jól tudjon dolgozni a csapatával, az is kell, hogy jól érezze magát Magyarországon, itt éljen a családjával”. Az új vezető kiválasztásával kapcsolatban pedig azt mondta: magyar vezetőt akar, aki itt él, ismeri a magyar kultúrát. Erre úgy reagált most a volt vezérigazgató, hogy sokáig hotelben lakott vezérigazgatói pályája kezdetén, és akkor ezt senki nem tette szóvá neki az RTL-nél: „2001 júniusában lettem vezető és 2008 júniusában költöztem egy lakásba”. (A Magyar Narancs a róla készült 2013-as portréban azt írta, Dirk Gerkens félig spanyol, félig német származású, nem beszél magyarul. A Narancs szerint akkor telepedett meg Magyarországon, amikor új családot alapított, előtte sokáig a a Kempinski Hotelben lakott.)

A harmadik ok Rudas szerint, hogy Gerkenst szerette volna megkérni, hogy segítse az RTL Group építkezését és terjeszkedését az afrikai és ázsiai térségben. Erre mondta azt korábban az Origónak a volt vezér, hogy ezt az ajánlatot nem tudta elfogadni. A hvg.hu-nak most azt mondta, ennél többet egyelőre nem akar nyilatkozni a menesztéséről, de rövidesen meg fog szólalni, hogy „helyre tegye a sajtóban az utóbbi időben megjelent téves állításokat”. 

Kerestük Andreas Rudast, hogy továbbra is fenntartja-e állításait, melyeket Gerkens szerződésével kapcsolatban mondott. Az RTL viszont nem kívánt reagálni Dirk Gerkens nyilatkozataira.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.