Meghalt Philip Zimbardo, a stanfordi börtönkísérlet vezetője, az emberi gonoszság és jóság kutatója
Az olasz származású amerikai szociálpszichológus 91 éves volt.
Az olasz származású amerikai szociálpszichológus 91 éves volt.
A már sokszor tálalt alapigazságokat érdemes újra és újra, a lehető legtöbb oldalról alaposan szemügyre venni – javasolja Rutger Bregman holland történész-író. Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus könyvajánlója.
A világhírű stanfordi börtönkísérlet atyja most magyarul megjelent könyve kapcsán egy hetet Budapesten tölt, és folytatja a közös munkát a Hősök Tere Kezdeményezéssel, amelynek társalapítója. A TEDxBudapestSalonon tartott, telt házas előadása előtt beszélgettünk új módszeréről, mellyel másként tekinthetünk élettörténetünkre.
Az idő a legértékesebb tulajdonunk, amely, szemben más javainkkal, nem pótolható. Pszichológiai értelemben relatív: érzelmi állapotunk, személyes perspektívánk, közösségünk élettempója befolyásolja, hogyan tapasztaljuk meg. Valamennyien képesek vagyunk rá, hogy kiigazítsuk az időről alkotott előítéleteinket - állítja Philip Zimbardo amerikai pszichológus, a világhírű stanfordi börtönkísérlet atyja.
A világhírű stanfordi börtönkísérlet atyja nemsokára Budapestre látogat, és elemezni fogja a magyar eredményeket.
Philip Zimbardo közel húsz oldalas közleményben reagált az őt ért vádakra, miszerint a világhíressé vált stanfordi börtönkísérletét manipulálta.
Egy újságíró olyan hangfelvételt talált, amely szerint a börtönőrök bőrébe bújt egyetemistáknak előre megmondták, hogy bánjanak keményen a "fogvatartottakkal".
Philip Zimbardo szociálpszichológus, a világhírű stanfordi börtönkísérlet atyja, a Hősök Tere-projekt egyik kezdeményezője a hétvégén Budapesten mutatta be egy nyilvános beszélgetésen új könyvét, amelyet Nikita D. Coulombe-bal együtt jegyez. A Nincs kapcsolat – Hová lettek a férfiak? megkongatja a vészharangot: A szociálpszichológus attól tart, hogy a fiatal férfiak visszavonhatatlanul bezárkóznak a szobájukba, és egy virtuális világban, emberi kötődések nélkül, videojátékok és pornóvideók társaságában élik majd le az életüket.
A Hősök Tere kezdeményezés az országot uraló közöny és apátia ellen tenne. Most az újságírók a saját bőrükön tapasztalhatták ennek jelentőségét, viszont találkozhattak Philip Zimbardóval.
Néhány emigráns magyar a Szilícium-völgyből exportálná az üzleti kultúrát Magyarországra, az itteni tehetségeket pedig segítené bemutatni az innováció fővárosában.
Philip Zimbardo, a neves pszichológus Santana egyik számára táncolt előadása előtt, Csermely Péter amellett érvelt, hogy a tipikus magyar jellemzők a hasznunkra fordíthatóak, míg lengyel, izraeli, és a brit előadók arról győzködték a hallgatóságot, hogy a gondolkodásmódunk megváltoztatható. Tényleg jobbá tehető-e ez a hely, amit Magyarországnak hívunk? A HeroiKon konferencián jártunk.
A csütörtökön nyíló Ünnepi Könyvhéten Feldmár András és Philip Zimbardo is dedikálja könyveit a HVG standjánál.